IŞİD

Diyala Irak ordusunun elinde

Irak ordusunda üst düzey bir yetkili, ülkenin doğusundaki Diyala Eyaleti’nin tamamının IŞİD güçlerinin elinden kurtarıldığını söyledi. Ordunun yanında savaşan Şii milisler ise eyaletin doğusunda 70 sivili infaz ederek öldürdü.

Konular: Ortadoğu
Irak ordusu daha önce Diyala'nın yüzde 80'ini ele geçirdiğini açıklamıştı. [Fotoğraf: AA]

Korgeneral Abdulamir Zaidi, Irak güçlerinin Diyala’da yerleşim yerlerinin tamamını IŞİD güçlerinden geri alındığını bildirdi.

Zaidi, "Diyala’nın IŞİD'den geri alındığını ilan ediyoruz. Irak güçleri Diyala Eyaleti’nin tüm kent ve kasabalarını tamamen elinde tutuyor" ifadelerini kullandı.

Diyala Polis Müdürü Cemil Şemri de Diyala’nın tamamen IŞİD’den temizlendiğini belirtti.  

Cemil Şemri, "Diyala’nın kuzey bölgelerinde 24’ten fazla köy IŞİD’den kurtarıldı. Bu bölgelerdeki su kaynakları ve dağıtım merkezleri de kurtarıldı" dedi.

Iraklı kaynaklar ordu birlikleriyle IŞİD arasındaki çatışmalarda onlarca IŞİD silahlısının öldüğünü aktardı.

Irak ordusu birkaç gün önce Diyala’da IŞİD’e karşı operasyon başlatmıştı.

Irak Milletvekili, Bedir Grubu Lideri ve 'Diyala Operasyonları Sorumlu' Hadi Amiri, Pazar günü yaptığı açıklamada Diyala’ya bağlı Mikdadiye ilçesinin IŞİD’in elinden kurtarıldığı belirtmişti.

Amiri, Diyala'nın ikinci büyük ilçesi Mikdadiyye'nin, 3 gün süren çatışmalar sonucunda güvenlik güçleri, kent polis teşkilatı ve savaşan gönüllülerin işbirliğiyle tamamen örgütten geri alındığını ifade etmişti.

Irak ordusu 1 Ekim'de Diyala'nın yüzde 80'ini IŞİD güçlerinden geri aldığını açıklamıştı. 

Amiri, "Yakında Selahaddin kenti ve diğer gasp edilmiş yerleri de kurtaracağız. Sistani, bölgeleri kurtarma sırasında, güvenlik güçlerinin, vatandaşların mal ve mülküne zarar verilmemesine dikkat edilmesini istiyor. Buna çok büyük özen gösteriliyor. Çünkü vatandaşların mal ve mülküne zarar verilmemesi ahlaki ve dini bir sorumluluktur" ifadelerini kullanmıştı.

'Şii milisler 70 sivili idam etti'

Irak Parlamentosu'nda Diyala eyaletinden milletvekili Nahida Dayni, ordunun IŞİD'e karşı savaşında destek vermek amacıyla kurulan El Haşd El Şabi (Halk Gönüllü Milisleri) milislerinin en az 70 sivili infaz ederek öldürdüğünü söyledi.

Al Jazeera'ye konuşan Dayni, Şii milislerin mezhep ayrımcılığınden hareket ederek bölgede Sünnileri hedef aldığını, Diyala eyaletinin demografik yapısını değiştirmeye çalıştığını belirtti.

İnfaz edilenler arasında birçok çocuğun da bulunduğunu ifade eden Dayni, öldürülenlerin Budur ve Nahdaviye Sünni aşiretlerinden olduklarını söyledi.

Dayni ayrıca, Irak ordusunun milislerin yaptıklarından haberdar olduğunu, ancak göz yumduğunu öne sürdü.

Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların 10 Haziran 2014'te, Musul başta olmak üzere bazı kentlerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, ülkenin çeşitli yerlerinde Irak güvenlik güçleri ile çatışıyor.

Kaynak: Al Jazeera, AA, AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;