Türkiye

Diyarbakır'da Kobani eylemi

IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarını protesto amacıyla Diyarbakır’da esnaf kepenk kapattı. Toplu taşımanın çalışmadığı kentte çöpler de toplanmadı.

Haberin Öne Çıkanları

Diyarbakır sokakları işportacılara kaldı.

Diyarbakır_kepenk_kapama
Yolları kapatmaya çalışan gruplara polis zırhlı ekiplerle müdahale etti. [Fotoğraf:Faruk Yüce/Al Jazeera Türk]
Eylemler PKK’ya yakın ‘Amed Halk İnsiyatifi’ adlı grubun çağrısıyla yapıldı. Grup Çarşamba günü Diyarbakır’daki işyerlerine bildiri bırakararak, eylem çağrısında bulunmuştu. Kepenk kapatma çağrısı, özellikle Bağlar ilçesinde karşılık buldu. İlçedeki işyerlerinin tamamına yakını açılmadı. Bağlar’la birlikte Sur, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerindeki işyerlerinin çoğu açılmadı. 
 
Halk otobüsleri ve minibüslerin bir kısmı da kontak kapatarak eyleme katılırken, öğrenci servisleri de çalışmadı. Bu nedenle bazı öğrenciler okula gidemedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyeleri de eyleme destek verdi. Belediye otobüsleri sefere çıkmazken, çöpler toplanmadı. 
 
Bağlar ilçesinde ise bazı küçük gruplar gösteri yaptı. Lastik yakarak yolları trafiğe kapan göstericileri polis müdahale ederek, dağıttı. Eylemler nedeniyle şehir merkezinde güvenlik önlemleri artırıldı. 
 
Kaynak:Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;