Ekonomi

Dolar 3,40’ı aştı

ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen'ın, "görece yakın bir tarihte" faiz artışı olabileceğini söylemesi üzerine, Dolar 3.40'ı, Euro ise 3,60'ı aştı.

Konular: Ekonomi, Türkiye
[Fotoğraf: Getty Images]

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın dolardaki hızlı tırmanışı frenleyebilmek için, finansal sisteme 700 milyon dolarlık ek döviz likiditesi sağlanması amacıyla, "katsayıları düşürmesi"ne karşın dolar önce 3,35 lirayı, sabah saatlerinde ise 3.40'ı aştı. Euro ise 3.60'ı aştı.

Dolardaki yükseliş sürerken Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun bugün saat 4'te toplanacağı duyuruldu.

Dolardaki tırmanışın hızlanmasında ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen'ın açıklamaları etkili oldu. Yellen’in ABD Kongresi'nde yapacağı ekonomik görünüme ilişkin önceden dağıtılan konuşma metninde, faiz artırımlarını uzunca bir süre ertelemenin, aşırı risk alımını özendirebileceğine dikkat çekildi. Bu durumun da sonraki dönemde daha hızlı faiz artışlarına zorlayabileceği uyarısında bulunuldu.

Metinde "Federal Açık Piyasa Komitesi'nde faiz artırımı olasılığının daha da güçlendiği düşüncesi hâkim. ABD ekonomisine ilişkin gelecek verilerin Komite'nin hedefleri doğrultusunda ilerlediğini göstermeye devam ederse, göreceli yakın bir tarihte faizleri artırmak uygun olacak" ifadeleri yer aldı.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;