Suriyeli Mülteciler

'Dünya insanlık sınavını kaybetti'

Kobani'den kaçan sığınmacılar için kurulan çadırkentin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, uluslararası toplumu eleştirdi, "Dünya bu insanlık sınavını kaybetmiştir'' dedi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine yapılan 32 bin 500 kişilik çadır kentin açılışına katıldı. [Fotoğraf: AA]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde Kobani'deki çatışmalardan kaçan sığınmacılar için kurulan çadır kentin açılışında konuştu. Suriyeli sığınmacıların yükünü paylaşma konusunda uluslararası toplumu eleştiren Erdoğan, "Bütün uluslararası yardım kuruluşlarıyla dünya bu insanlık sınavını kaybetmiştir'' dedi. Türkiye'nin 2013 yılında bütçesinin önemli bir kısmını ülkedeki misafirlerine ayırdığını belitirten Erdoğan, şunları söyledi: 

"Din adına terör estirenlerin, insanları yurtlarından eden hesapların dinde yeri yoktur, insanlık vicdanında yeri yoktur. Dünya'da insan hakları örgütlerinin sınıfta kaldığı, çocuk haklarının hükümsüz kaldığı Ortadoğu'da bu çadır kent insanlık vahasıdır. Suriye'de 5'inci yılına giren savaşta 300 bin insan ölmüş 7 milyon insan yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmıştır. 17 bin çocuk hayatını kaybetmiş 375 binden fazla çocuk yaralanmış 19 bin çocuk ise en az bir organını kaybetmiştir. Benzer şekilde Gazze’de 490 katledilirken 300 bin çocuk yaralanmıştır. Türkiye hiçbir karşılık beklemeden sığınmacılara yaptığı yardımlarla dünyanın en büyük cömert ülkesidir."

'Avrupa sadece 130 bin Suriyeli'ye kapısını açtı'

Dünyadaki birçok ülkenin Suriye savaşında duyarsız kaldığını vurgulayan Erdoğan, Avrupa'nın yalnızca 130 bin Suriyeli'ye kapısını açtığını söyledi. Erdoğan, Avrupa'nın çok kültürlülük sıfatını hak etmediğine dikkati çektiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu tavırla 'Çok kültürlülük sıfatını hak eder mi' dersiniz, üzgünüm... Bütün uluslararası yardım kuruluşlarıyla dünya bu insanlık sınavını kaybetmiştir. Gösterişli halkla ilişkiler taklitleri, bu değer yoksunluğunu asla örtmemektedir. Türkiye gerçek bir yardımseverlik ruhunu devam ettirmektedir. Bütün bu yapılanlar, önce insanlık adınadır ama aynı zamanda aynı kültür coğrafyasında halka halka geliştirdiğimiz kültürel dostluklarında göstergesidir. Uzak değil bundan bir asır önce aynı devletin çatısı altında Kürt, Çerkez, Arap, Roman , Arnavut kardeşlerimize vefa borcumuzdur.

Suriyeli Kürtler'in Kobani normale dönene kadar Türkiye'de en iyi şekilde ağırlanmaya devam edeceğine dikkati çeken Erdoğan, Türkiye'nin farklı etnik kökendeki insanların huzur içerisinde yaşadığı bir ülke olduğunu anlattı. 

En büyük çadır kent olacak

Emine Erdoğan'ın açılışını yaptığı çadır kentte Kobani'den gelen 17 bin 590 kişi kalacak, Mart ayında ikinci etap tamamlandığında ise 14 bin 910 Kobanili daha kente yerleştirilecek.

Çadır kentte su arıtma sistemi de kuruldu. İçinde 20 çamaşır makinesi olan 74 konteyner de çadır kente yerleştirilecek. 32 bin 500 kişi kapasiteli AFAD Suruç Çadır Kenti'nde kalacaklar için bir sahra hastanesi ile bir itfaiye birimi de olacak.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;