Asya - Pasifik

Duterte suç işleyenleri helikopterden atmakla tehdit etti

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, "Yolsuzluk yaptıysanız, sizi helikopterle yakalar aşağıya atarım" dedi.

Konular: Asya - Pasifik
[Fotoğraf: Reuters]

filipinler devlet başkanı rodrigo duterte abs-cbn haber kanalına verdiği röportajda, "yolsuzluk yaptıysanız, sizi helikopterle yakalar aşağıya atarım" dedi. vadettiği mali yardımları çalanların, kim olursa olsun helikopter cezasına çarptırılacağını söyleyen duterte, "bunu daha önce yaptım, neden bir daha yapmayayım ki?" diye konuştu.

duterte, helikopterden attığı kurban ya da kurbanlarının, rehin tuttukları kişiyi öldürenler olduğunu ileri sürdü ancak olayın ne zaman ya da nerede olduğuna ilişkin bilgi vermedi.

rodrigo duterte, belediye başkanlığı yaptığı yıllarda geceleri davao çevresinde motosikletle dolaştığını ve şüphelileri bizzat öldürdüğünü söylemişti. polise, "ben yapabiliyorsam, siz neden yapmayasınız?" demek istediğini savunan duterte, "davao sokaklarında devriye gezer, bela arardım. meydan okusunlar diye beklerdim ki onları öldürebileyim" demişti.

devlet başkanı seçilmeden önce davao'da 20 yıl belediye başkanlığı yapan duterte, hakkında davao ölüm mangası (dds) adlı çetenin tetikçilerinden biri olduğuna dâir çıkan iddiaları ise reddetmişti. duterte, geçen yıl yaptığı açıklamada da davao'da adam kaçırma ve tecavüz suçlarından aranan en az üç kişiyi öldürdüğünü belirtmişti.

devlet başkanı duterte'nin sözlerine açıklık getiren devlet başkanlığı haberleşme bürosu sekreteri martin andanar ise, "duterte'nin söylediklerini ciddiye almalıyız ama genel anlamıyla değil" ifadelerini kullanarak duterte'nin katil olmadığını, konuşma tarzının bu olduğunu dile getirmişti.

devlet başkanlığı koltuğuna 30 haziran'da oturan duterte, uyuşturucu ve yolsuzlukla mücadeleye öncelik vereceğini açıklamıştı. duterte'nin uyuşturucuyla mücadele çerçevesinde emniyet güçlerine "vur emri" vermesi sonucu binlerce şüpheli, güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştü.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;