ABD

El Capitan'a tarihi tırmanış

ABD'li iki dağcı, Yosemite Ulusal Parkı'ndaki 900 metrelik zirveye kaya çıkıntılarına tutunarak ekipmansız çıkmayı başardı. Tırmanış 19 gün sürdü.

ABD'li dağcılar Tommy Caldwell ve Kevin Jorgeson, California'daki Yosemite Ulusal Parkı'nda bulunan 900 metre yükseliğindeki El Capitan kayasına tırmanış ekipmanları olmadan, sadece emniyet halatıyla tırmanarak zirveye ulaşmayı başardı. İki dağcının 27 Aralık'ta başlayan tarihi zirve yolculuğu toplam 19 gün sürdü.

Dağcılar El Capitan'a sadece el ve ayaklarıyla farklı uzunluktaki kaya çıkıntılarına tutunarak tırmandı. Gündüzleri sıcaktan dolayı el ve ayakları terleyen Caldwell ve Jorgeson, bu nedenle tırmanışa çoğu zaman alacakaranlıkta devam etti. İkili, geçecekleri etaplar ile kamp noktaları arasında gidip gelmek için halat ve başka ekipmanlardan yararlandı.

15. etapta jilet gibi keskin kayalar yüzünden parmakları yaralanan Jorgeson'un yeniden tırmanışa devam edebilecek kadar iyileşmesi iki gün sürdü.

Caldwell ve Jorgeson, El Capitan'ın Şafak Duvarı adı verilen 32 etaplık bölümüne çivi ve ekipman olmadan tırmanan ilk dağcılar olarak tarihe geçti.

Yıllar süren hazırlık

Duvara 1970 yılında efsanevi dağcı Warren Harding de tırmanmıştı ama daha önce ekipmansız tırmanış yapan olmamıştı. Dağcıların sponsoru olan Patagonya isimli giyim firmasının kurucusu ve sahibi Yvon Chouinard da 1964 yılında El Capitan'a tırmanmış bir isim.

Dağcıların El Capitan'ın zirvesine doğru yaptıkları yolculuk, dünya genelinde basın kuruluşları ve sosyal medya tarafından yakından izlendi.

National Geographic'in '2015 Yılının Maceracısı' seçtiği Caldwell, El Capitan macerasına 2007 yılında karar verirken, ortağı Jorgeson ise bu tırmanış için beş yıl hazırlandı.

Kaynak: Reuters
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;