Ortadoğu

Elçilik baskınına 100 tutuklama

İran yönetimi, Tahran'daki Suudi Büyükelçiliği binasına baskına katıldıkları gerekçesiyle yaklaşık 100 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Şii din adamınn idamın ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği'ne saldırılmıştı. [Fotoğraf: ISNA/AP-ARŞİV]

İran resmi haber ajansı IRNA'nın haberine göre, İran yargı sözcüsü Gulamhüseyin Muhsini Eceyi, "Saldırıdan sonra yaklaşık 100 kişi tutuklandı. Bunlardan bazıları serbest bırakıldı" açıklamasını yaptı.  Eceyi, büyükelçiliğe saldırının tüm yetkililer tarafından kınandığını belirtirken, "Derhal harekete geçip ciddi önlemler aldık" dedi.

Suudi Arabistan'ın Şii lider Ayetullah Nemri'yi idam etmesinin ardından İran'daki göstericiler 2 Ocak günü Suudi Büyükelçiliği binasını basmıştı. 

Körfez'de Suudi- İran ilişkileri gerilirken, Riyad ve müttefikleri Tahran ile ticari ve diplomatik ilişkileri askıya almışt. 

İran daha önce büyükelçilik baskınıyla ilgili 40 kişiyi gözaltına aldığını açıklamıştı. 

Kaynak: AFP, IRNA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;