Ekonomi

Enflasyon beklenenden düşük

Eylül ayında enflasyon yüzde 0,14 arttı. Beklenti 0.48 artacağı yönündeydi. Yıllık enflasyon ise yüzde 8,86'ya geriledi. Ağustosta enflasyon yüzde 9,54'e çıkmıştı.

Konular: Piyasalar

TÜİK, Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Eylül enflasyonu beklentilerin altında çıktı.

Eylülde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,14, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,85 arttı. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 8,86, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 9,84 oldu.

Tüketici fiyatları bazında eylülde en yüksek fiyat artışı görülen ürün, yüzde 12,61 ile yeşil soğan oldu

En çok eğitim arttı

Ana harcama grupları itibariyle eylülde, aylık bazda en yüksek artış yüzde 1,78 ile eğitim grubunda oldu. Endekste yer alan gruplardan lokanta ve otellerde yüzde 1,21, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0,72, konutta yüzde 0,49, sağlıkta yüzde 0,42 artış görüldü.

Eylülde aylık bazda en fazla düşüş gösteren grup yüzde 2,44 ile giyim ve ayakkabı oldu.

Beklenti yüzde 0,48’di

Anadolu Ajansı’nın Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, eylülde TÜFE'de yüzde 0,48 artış öngörmüşlerdi. Ankete katılan 22 ekonomistin eylül ayı için enflasyon beklentileri, en yüksek yüzde 1 ve en düşük ise yüzde 0,24 aralığında yer almıştı. Öte yandan, ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentilerinin ortalaması da yüzde yüzde 9,24 olarak belirlenmişti.

Ağustos ayında enflasyon 9.54 ile üç ayın zirvesine çıkmıştı. Ağustos'ta fiyatı en çok artanlar ise kiraz, limon ve salatalık olmuştu. 

Ekim ve kasımı beklemek gerek

“Ağustos’ta düşük gelmesi gereken enflasyon eylülde geldi” diyen Ekinci Danışmanlık’tan Sevin Ekinci, Al Jazeera'ya yaptığı açıklamada, enflasyonun gerileyen giyim ve alkol fiyatları sayesinde düştüğünü söyledi.

Ekinci bu konuda şu açıklamayı yaptı:

“Enflasyon beklediğimizden düşük geldi. Eğitimde zaten yükselmesini bekliyorduk ki  yüzde 1,78 artı. Giyim fiyatları yüzde 2,4, alkollü içecekler ve tütün yüzde 1,2 geriledi. Gıda fiyatları ise beklendiği kadar artmadı. Sanki Ağustos’ta görülmesi gereken enflasyon oranları Eylül’de görüldü. Ağustos’ta Ramazan’ın etkisiyle beklenenden yüksek gelmişti.

Şimdi enflasyonda önümüzdeki aylara bakmamız gerekiyor. Enerjiye yapılan zam Ekim ayında enflasyonu yüzde 1 civarında artıracaktır. Kasım ayı ise yıllık enflasyonu en çok etkileyen ay olacaktır. Çünkü geçen sene kasımda enflasyon neredeyse yüzde 0 düzeyindeydi. O nedenle 2014 kasımında ortaya çıkacak enflasyon yıllık ortalamalara negatif etki yapacaktır.

Enflasyonun düşük gelmesi piyasaları da çok etkilemedi. Piyasalar beklemeye geçti.”

Ekim’de tekrar yükselebilir

Halk Yatırım Araştırma Müdürü Banu Kıvcı Tokalı ise, eylül ayında, gıda enflasyonundaki yavaşlama ama daha çok da gıda dışı enflasyondaki iyileşmenin yıllık enflasyona düşüşte katkıda bulunduğunu belirterek, azalmaya devam eden kur etkisi ve düşen enerji fiyatlarının, enflasyondaki yukarı risklerin dengelenmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Ekim ayında, elektrik ve doğalgaz zamlarının etkisini düşündüklerinde, yıllık enflasyonun tekrar yüzde 9 veya üzerine yükselmesinin mümkün olduğunu aktaran Tokalı, şunları belirtti:

"Enflasyonun bu yılı yüzde 9,2 seviyesinde kapatmasını bekliyoruz. Baz etkisi avantajının gözleneceği gelecek yılın ilk yarısında, yıllık enflasyondaki düşüş daha kalıcı bir görünüm kazanabilecek. Enerji fiyatlarının mevcut görünümü bu anlamda ek bir yardımcı unsur olabilir. Ancak, bu olumlu etkilerin gözlenebilmesi için kur üzerindeki yukarı yönlü baskıların yumuşaması gerekiyor."

Kaynak: TÜİK, Anadolu Ajansı ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;