15 Temmuz darbe girişimi

Erdoğan: ABD 3 gün önce Kobani'ye silah gönderdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Üç gün önce Kobani'ye yine uçak dolusu silah indirdi Amerika. Kusura bakmasınlar, dün de Sayın Biden'a söyledim, 'Bundan haberin var mı?' dedim. 'Haberim yok' dedi. 'Benim haberim var' dedim.

[Fotoğraf: AA]

ABD'de sivil toplum kuruluşu toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD'nin PYD'ye verdiği desteği eleştirdi. 

"IŞİD'i PYD'yle YPG'yle bitiremezsiniz. Çünkü onlar da terör örgütü" diyen Erdoğan, ABD'nin üç gün önce Kobani'ye uçak dolusu silah indirdiğini, bunu ABD Başkan Yardımcısı Biden'a sorduğunu, Biden'ın ise 'Haberim yok" dediğini aktardı.

Erdoğan'ın sözleri şu şekilde:

"Koalisyon güçlerinin içinde 65 ülke var. Bir DAEŞ'i halledemeyeceğiz öyle mi? DAEŞ'in şu an Suriye'de 10 bin rakamı var. Irak'ta orda da bir 10 bin var. Ben kendilerine defaatle söyledim. Verelim el ele, bu DAEŞ'i bitiririz, kaçacak delik ararlar. Yine söylüyorum. Ama siz kalkar da bir başka terör örgütüyle pazarlığa girerseniz, PYD'yle YPG'yle bitiremezsiniz. Çünkü onlar da terör örgütü. Hepsi terörist, hepsi kötü. El Nusra da DAEŞ'e karşı savaşıyor. Ona iyi demiyorsunuz. Ama YPG, PYD'ye iyi diyorsunuz. Gelin bunu kendimiz yapalım."

ç gün önce Kobani'ye yine uçak dolusu silah indirdi Amerika. Kusura bakmasınlar, dün (Çarşamba) de Sayın Biden'a söyledim, 'Bundan haberin var mı?' dedim. 'Haberim yok' dedi. 'Benim haberim var' dedim. Aynı şey daha önce de oldu, yine Kobani'ye üç uçak indirdiler, silahların yarısı DAEŞ'e gitti, yarısı PYD'ye gitti. Ortada böyle acı bir tablo var. Dolayısıyla bizim sağlıklı bir şekilde Amerika ile el ele vermek suretiyle bu bölgedeki sıkıntıyı aşmamız lâzım."

Gülen'in iadesi için çağrı

Erdoğan, Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili Washington yönetimine çağrılarını yineledi. Erdoğan bu durumun er ya da geç iki ülke arasındaki ilişkilere zarar vereceğini belirtti.

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "O gece Türk milleti, sadece ülkemiz içindeki vesayet odaklarına değil, tüm dünyada şiddetle, silahla güç devşirmeye çalışan herkese büyük bir ders verdi" dedi.

"Bunlara araziler, arslar verdik"

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Biz bunlara araziler verdik, arsalar verdik. Ne diye verdik? Gelin bu ülkede eğitim için okul yapın dedik. Ülkenin ekonomisine katkı olsun diye verdik. Normal şartlarda bunları geri alabilir miydik? Alamazdık. Ama şimdi KHK ve OHAL ile bunların hepsini toparlayarak bu okulları devlete teslim ettik."

"İhanet şebekesinin üzerindeki ne kadar mal ve mülk varsa devlet el koymaya başladı. Bunlar kendilerini akıllı zannettiler. Buradaki bir meczubun, şarlatanın arkasına takıldılar. Zannettiler ki biz gideceğiz. Hayır gidemeyeceksiniz. Hesapların üzerine bir hesap vardır, o da Allah'ın hesabıdır. Bunun için milletimle ne kadar iftihar etsem azdır. Bu ihanet teşebbüsünü milletimizin destansı direnişi, siyasi partilerimizin ve medyamızın ilkeli duruşu sayesinde bertaraf ettik."

"Amerikalı dostlarımıza hâlâ anlatamadık"

"O gece Türk milleti, sadece ülkemiz içindeki vesayet odaklarına değil, tüm dünyada şiddetle, silahla güç devşirmeye çalışan herkese büyük bir ders verdi. 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ ve Pensilvanya'da yaşayan kişi var. Biz bunun Amerikalı dostlarımıza hâlâ anlatamadık, kabul ettiremedik. Hâlâ yargı vesaire vesaire. 85 koli dosya gönderdik. Ama bu dosyalar onun size iadesini gerektirmiyor diyorlar. Bizden 10 teröristi yakalamamızı istediler. 9'unu yakaladık, teslim ettik. Kendileri hâlâ bu teröristi saklıyorlar."

"Ne yaparlarsa yapsınlar. Bu şahsın iadesini veya tutuklanmasını kendilerinden istedik. Aramızdaki suçluların idesi sözleşmesine göre tutuklamaları gerekir. Ama bunlar bunu hâlâ temin ediyorlar. Bu ilişkilerimize er veya geç zarar verecektir. Biz stratejik ortağız. NATO'da beraberiz, birçok ikili bağlantılarımız var ve hâlâ bu konuda gerekli adımların atılmasını sabırla bekliyoruz."

"Amerika düşmanı birisini Parlamentomuzda konuştursak..."

"ABD'deki Feto unsurları tarafından özellikle Kongre nezdinde ülkemiz aleyhine yoğun bir karalama faaliyetine girişileceği anlaşılıyor. Orada Fetocu birilerini çıkartıp konuşturabiliyorlar. Peki biz acaba Amerika düşmanı birisini çıkartıp Parlamentomuzda konuştursak, Amerika yönetimi buna nasıl bakacak, herhalde pek de memnun olmayacaktır."

"Kusura bakmayın, o milletimizin kararı"

"Şu anda 'Türkiye'de anti Amerikancılık yaygın' diye bize söylüyorlar kendileri. Kusura bakmayın, o milletimizin kararıdır. Niye? Çünkü böyle bir teröristi Pensilvanya'da misafir ettiğimiz takdirde şu anda benim milletimle bir referanduma gidecek olsanız milletim inanıyorum ki en az yüzde 90'ı ile burada 'Amerika bunu burada sakladığına, destek verdiğini göre bizim Amerika'ya olan muhabbetimiz azalmıştır' diyecektir."

"Siyasi iradelerini kaybetmişler"

"FETÖ mensubu bir kişi 15 Temmuz'u anlattı. Nasıl oluyor bu iş? 15 Temmuz'u darbeye maruz kalan milletimizden değil, bizzat darbeyi yapanlardan dinleyecek kadar siyasi iradelerini kaybetmişler. Böyle bir şey olamaz."

"ABD kamuoyunu iknâ etmek mecburiyetindeyiz"

"Türkiye'de yaşanan hadisenin demokrasi ve hukuk dışı bir darbe girişimi, daha da ötesi terör eylemi olduğu konusunda ABD kamuoyunu iknâ etmek mecburiyetindeyiz. Bu yapının dini, ekonomik, eğitim ya da yardım kuruluşu olmadığın muhataplarınıza göstermelisiniz. 170 civarında ABD okullarındaki kârı yılda 250-300 milyon dolar. Fazlası var azı yok. Onlar da bu imkânlarını bu komisyondaki bazı kişilerle irtibat kurmada kullanabiliyorlar."

"Güneye doğru iniyoruz"

"Suriye'de yaşanan trajedi dünyanın gözü önünde yaşanıyor. Hep sabrettik, ne oldu? Gaziantep'te 14 yaşında bir çocuğun gövdesine bombaları bağladılar ve çocuğu bir kına törenine saldılar. Ve çocuğa da Messi'nin formasını giydirmişler. Daha sonra bomba patlatıldı, 56 kişi öldü, 100'e yakın da kardeşimiz yaralandı. Bu ölenlerin 29'u çocuk ve genç. Dedik artık bitti. Şimdi biz ılımlı muhaliflerle Cerablus'a gireceğiz dedik ve girdik. DAEŞ'i oradan attık. Rai'den de girdik. Bitmedi, daha ineceğiz dedik. Şu anda güneye doğru iniyoruz. Azez'le Fırat'ın arasını birleştirdik. Buradaki hat artık terör koridoru olmayacak. 'Bu hat bir barış koridoru olacak.' dedik."

"Desteği inkâr edemem ama yeterli değil"

"Bize topraklarımız yeter. Biz istiyoruz ki Suriyeli kardeşlerimiz kendi evlerine dönsünler, kendi topraklarına dönsünler, onların güvenliğini sağlayalım. Hemen bayramda Cerabluslu kardeşlerimiz Cerablus'a yerleşmeye başladılar. Rai yerleşmeye başladı, birçok köydekiler yerleşmeye başladı. Koalisyon güçlerinin, Amerika da içinde olmak üzere burada desteğini inkâr edemem ama yeterli değil."

"Göremiyorsak yazık olsun bizlere"

"Halep'e insani yardım yollandı ve konvoy Halep'e girerken vuruldu. Rejim tarafından. Bunu görmemiz lâzım. Göremiyorsak yazık olsun bizlere. Hedefimiz şu; 95-45 km hesabıyla 4 bin, 5 bin km karelik güvenli bölge ilân edelim. Buna da bizler mülteci kardeşlerimizi yerleştirelim. Bize iltica etmek isteyenleri ve iltica edenleri buraya yerleştirebiliriz. Yerli mimariyle buralarda konutlar yapalım ve Suriyeli kardeşlerimiz de burada yerleşmiş olsun. Kendi topraklarımızda konutlar yapmaya da hazırlanıyoruz. Vakit kaybına tahammülümüz yok. Uçuşa yasak bölge ilân edelim diyoruz, yanaşmıyorlar. Karayla ilgili adım atalım diyoruz, işi gevşek tutuyorlar. Öyle veya böyle, bu işi başaracağız. Tabii iki ülkenin işbirliği çok önemli."

"Daha önce de böyle oldu"

"Ortada böyle acı bir tablo var. Sağlıklı şekilde ABD ile el ele vermek suretiyle bu bölgedeki sıkıntıyı aşmamız lâzım. ABD'den samimiyet ve gayret bekliyoruz. Temenni ederim ki  yaklaşan seçim de buna vesile olur. İç siyasi dinamiklerinden dolayı Türkiye'nin hassasiyetlerine yeteri kadar dikkat gösterilmediğini biliyoruz. Gerçi bu daha önce de böyle oldu. Daha etkin olmanın yollarını aramalıyız."

"Bir kulaktan girer, öbür kulaktan çıkar"

"FETÖ, PKK ve Suriye meselesinin yanında Ermeni diasporasının da faaliyetlerini gözden kaçırmadan kendi yaklaşımlarımızı dile getirmeliyiz. Bir karar çıkarsa ne olur, hiçbir şey olmaz. Bir kulaktan girer, öbür kulaktan çıkar. Ben sizlere güveniyorum, her zaman yanınızdayız. Dikleşmeden dik durmak çok önemli. Sizler de bunu göstereceksiniz ama bir şeyi unutmayın, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız."

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;