Musul operasyonu

Erdoğan: Arazi için hazırlıklar sürüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musul operasyonu için 'Hem arazide hem masada olacağız' dedi ve 'araziye yönelik hazırlıkların sürdüğünü' söyledi.

[Fotoğraf: AA]

erdoğan, beştepe'de ilk kez düzenlenen akademik yıl açılış töreni'nde konuştu. 

"geçmişle geleceğin arasındaki köprünün en önemli ayağı üniversitelerdir. suriye ve irak’ta olanları yaşarken, yeni nesil misak-ı milli’nin ne olduğunu çok iyi bilmelidir. eğer misak-ı milli’yi kavrarsak, suriye’deki, irak’taki sorumluluğumuzu kavrarız" diyen erdoğan, musul operasyonuna değindi: 

"eğer bugün 'musul üzerinden bizim sorumluluğumuz var onun için hem masada hem arazide olacağız' diyorsak bunun bir sebebi var. bunu durup dururken söylemiyoruz. yani o kadar yoldan geleceksin, neymiş bağdat çağırıyormuş. tamam da benim 350 kilometre sınırım var. biz burada olacağız, hem arazide olacağız hem masada olacağız.

"bir taraftan masada görüşmeler sürüyor, diğer taraftan hazırlıklar sürüyor arazi için. aynı şey suriye’de oldu, sabrettik, sabrettik, çocuğu 14 yaşında gönderdiler, 56 vatandaşımız şehit oldu. bunlar akraba. 100’e yakın vatandaş yaralandı. dedik artık gireceğiz… hazırlıklarımız vardı, öso ile beraber. hem onları cerablus’a soktuk, hem de kendi özel kuvvetlerimizi soktuk. deaş’ı süratle çıkardık. arkasından rai’ye girdik, oradan da boşaltmış olduk. cerablus halkını, rai halkını geri yerleştirdik."

"el bab'a da ineceğiz"

"şimdi de örgüt dabık’la ilgili değişik şeyler söylüyor. dabık tarihimizde de farklı konumda. biz oraya ineceğiz dedik ve indik. çok fazla dayanamadı, şimdi el bab’a doğru yürüyoruz. oraya da ineceğiz."

"doğuda menbic, orada pyd ve ypg olmayacak dedik, koalisyona söyledik. orası yüzde 95 araplarındır. dolayısıyla pyd doğuya gidecek. dün itibarıyla abd’li dostlar dediler ki siz bize yardımcı olun. biz dedik ki yeter ki tekliflerimize evet deyin. sizler buraya yabancısınız, burayı bilmezsiniz. buranın tarihini de biz iyi biliriz.
ve şu anda burada da mutabıkız. rakka’da ne yapacağız dediler, orası da deaş’ın merkezi, biz sizinle orada da bu operasyonu yaparız. biz dürüst hareket ediyoruz. bizim ne suriye’nin ne irak’ın topraklarında gözümüz yok. bize vatanımız yeter. yeter ki kimsenin bizim toprağımızda gözü olmasın."

"biz yürütülmekte olan mezhep çatışmalarına kesinlikle taraf olmak istemiyoruz ama oradaki sünni türkmen ve arap kardeşlerimizi de birilerine yedirtmek istemiyoruz."

'menbic de temizlenecek'

"el bab da deaş’tan temizlendikten sonra menbic de terör örgütlerinden temizlenecek. hedef, 5 bin kilometre karelik terörden arınmış güvenli bölge oluşturmaktır. hedefimiz bu. bunu da tüm koalisyon güçleriyle enine boyuna konuştuk, konuşuyoruz.

haşdi şabi'ye: gelecekleri varsa görecekleri de var

"şimdi musul operasyonu başladı, en başından beri itirazımız şunadır: musul arap ve türkmenlerin yoğun yaşadığı, ağırlıklı olarak sünnilerin yaşadığı bir bölgedir. burada şia – sünni savaşı olmaması lazım. peki, güzel… senin bağdat dediğin tamamen şia’dan oluşan bir ordunun yönetmenidir. biz onlarla mı konuşacağız. eğer biz musulun kaderini onlarla paylaşmaya yönelirsek, yarın burada şia –sünni ile mücadele verecek diye kabul etmemiz lazım. burayı haşdi şabi’ye terk edecekler. onu konuşuyorlar. gelecekleri varsa görecekleri var. musul’da 2 milyon sünni arap türkmen var. biz bir kısmını eğittik. orada peşmerge de eğittik. aynı şekilde musullu kardeşlerimizi de eğitiyoruz."

'bizi tezgâha getiremezsiniz'

"bunu yaparken bize talep irak’ın merkezi hükümetinden geldi. şimdi ne oldu, hava değişti. dert başka. onun için biz abd’li dostlara bunu söylüyoruz. buradaki tezgâha bizi getiremezsiniz. biz gelemeyiz. biz sizle nato’da beraberiz. sizin irak’la ortaklığınız var mı? yok. bizi burada irak’la tercih noktasında karşı karşıya bırakamazsınız. siz afganistan dediniz, irak mı geldi sizle. biz geldik ya. afganistan’da sizinle o mücadeleyi biz yürüttük, yürütyüyoruz. kime karşı? terör örgütlerine karşı. peki niçin siz burada terör örgütlerine karşı başka örgütleri yanınıza alıyorsunuz? o yüzden bu masada ve arazide türkiye olacak."

"kuzey irak yönetimi de musul operasyonunda türkiye’nin kendilerine destek olması yönünde bir tavır içinde. bağdat yönetimi, şii kanadı, cesaretlerinin kaynağını gayet iyi bildiğimiz bir tavırla, türkiye’ye karşı tavır aldı. daeş’e gösterilmeyen çiğ tavır, türkiye’ye gösteriliyor. sen bize kabadayılık yapacağına git daeş’le, pkk ile uğraş. bizim burada başka derdimiz var. bölgede geçmişte örneği görülen mezhep çatışması riskinin önüne geçmek istiyoruz. musul’un geleceğine musul halkı karar vermezse, ortaya vahim görüntüler çıkabilir. musul halkı eyalet sistemini kabul etti fakat dış güçler müsaade etmedi. kuzey irak’taki oylama neticesine evet diyenler, musul’daki oylamaya evet demedi. suriye’de sınırlarımız boyunca projelere nasıl izin vermediysek, musul’da da mezhep çatışmasına izin vermeyeveğiz."

"350 kilometre irak’a sınırdaşız. ülkemizde 3 milyon mülteci var. şimdi de musul merkezli yeni bir yük bindirilmesini istemiyoruz. gelişmeleri yakından takip ediyoruz, gereksiz tek damla kan döüklmesini istemiyoruz. bölgedeki tek bir kardeşimizin de hakkının çiğnenmesine izin veremeyiz."

'anaokulu dâhil...'

eğitimdeki sorunlara da değinen erdoğan, "gençlerimiz sporla beraber tahsil görsün. batı’nın spor, sanat ve ilmi bir arada yürüttüğünü görüyoruz. fiziki mekanlarımız güzel yapılırken, projeler de buna yönelik yapılması halinde açığı gidermiş oluruz. içerikte aynı mesafeyi kat edemedik" dedi.

erdoğan, "anaokulu dahil ilkokullarımızda, ortaokullarımızda, mesela, istiklal marşı’nı tam olarak ezbere bilmeyen, tek evladımız bile kalmamalı" diye konuştu.

"anaokullarımızın sayısı artıyor, ilkokul sayılarına kadar getireceğiz. liselerimizde terör örgütlerine destek verecek kadar şuur eksikliği olan hiçbir gencimiz olmamalı. üniversitellerimizde her görüş tartışılmalıdır ama buralardan asla vatan haini çıkmamalıdır.

elinde palayla dolaşan gençlik, bunlar bu milletin genci olamaz. bunlar sadece haindir. ne işin var senin palayla, silahla? senin tek silahın kalem.

ne yazık ki bunları halen yaşıyoruz. yani sen nasıl oluyor da bir sınıf arkadaşını öldürebiliyorsun, bu olacak iş mi? o zaman sen bu ilmi niye alıyorsun? bunlar yunus terbiyesi almamış. yunus’u anlamış olsaydı bunlar olmayacaktı.

âlim de olursun ama ben hocalarıma diyorum ki biz sadece bilim adamı değil, arif olanı da yetiştirelim. irfan sahibi bir gençlik. sistemimiz bunu sağlayamıyorsa orada ciddi sorun var demektir."

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;