Türkiye

Erdoğan: Başkanlık divanı oluşunca görevlendirmeyi yapacağım

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde vatandaşlarla iftar yapan Erdoğan, Meclis’te başkanlık divanı oluşunca hükümet kurma görevini Davutoğlu'na vereceğini söyledi. Siyasi partilere de sorumlu davranma çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’deki iftarda çeşitli kesimlerden vatandaşlarla bir araya geldi. Erdoğan, Meclis'te başkanlık divanı oluşur oluşmaz hükümet kurma görevini vereceğini söyledi.

"7 Haziran sonrası ortaya çıkan belirsizlik durumunu en doğru şekilde çözmeliyiz. Şu anda hükümet kendi Meclis başkanvekilini ve grup başkanvekillerini onlar da açıklayacaklar ve Meclis'te başkanlık divanı oluşacak. Bunlar bittikten sonra da Cumhurbaşkanı olarak ben görevlendirmeyi yapacağım. Ondan sonra da hükümet kurma süreci başlayacak. Görevi vereceğim de tabii ki en fazla milletvekiline sahip olan partinin genel başkanı olacaktır. Bunu da süratle en kısa zamanda, başkanlık divanı belli olduktan sonra bu görevlendirmeyi yapacağım. Temenni ederim ki tüm siyasi partilerimizin ve onların genel başkanlarının bir sorumluluk duygusuyla hareket etmeleri ve bir an önce hükümetin kurulmasıdır. Meclis başkanlık divanının kurulmasının ardından başlayacak olan koalisyon görüşmelerinin yapıcı bir şekilde yürütülmesini ve sonuçlandırılmasını temenni ediyorum."

"Vicdana, insafa, izana sığmayacak saldırılar"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ve buradaki etkinliklerin maliyetiyle ilgili tartışmalara da bir kez daha tepki gösterdi.

“Sürekli ahlâka, vicdana, insafa, izana sığmayacak saldırılara maruz kalıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi de bize saldıranların bir süredir en çok istismar ettikleri konulardan biri. Biz burada Cumhuriyet tarihinin, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tarihine, kültürüne, vizyonuna yakışır bir devlet binası inşa etmek gayesiyle yola çıktık. Sonuçta ortaya her vatandaşımın gönül huzuruyla, “işte benim devletim beni böyle temsil eder” diyebileceği bir eserin ortaya çıktığına inanıyorum. Burası benim şahsi mülküm değil. Sizin, milletin. Bugün biz varız, yarın başkaları gelecek. Temsilde asla israf olmaz. Temsil çok önemli. Buraya yabancılar gelince, burası büyük devlet diyorlar. Birtakım çevreler ısrarla tamamı yalan, yanlış iftiralarla bize saldırmaktan hiç vazgeçmiyor.”

“Masa sunta, sehpalar Demirel döneminden”

“Şu önümüzde gördüğünüz masanın değerini 1 milyon olarak ilan ettiler. Biz bu masayı çok komik bir rakamla yaptırdık ve suntadır o masa. Sehpalar rahmetli Süleyman Demirel döneminden kalma, onları kullanıyoruz. Ha tutar mı, tutmaz. Yalancının mumu yatsıya kadar yanıyor. Cuma günü açılışını yaptığımız camimizle ilgili de saçma sapan iddialar ortaya çıktı. Biz artık bu yalanlarla, iftiralarla uğraşmaktan bıktık. Doğruyu milletimize anlatmaya devam edeceğiz.”

Kobani açıklaması

Erdoğan Suriye'nin kuzeyinde ve Türkiye'nin sınırında yer alan Kobani'yi de hatırlattı. IŞİD saldırısına maruz kalınca Türkiye'ye gelenlerle halen ilgilenildiğini söyledi.

"Birçok iftiralar atılıyor. Kobani’den gelen dostlarımızı, 190 bin Kürt vatandaşımızı, daha doğrusu Suriye vatandaşını biz burada ağırlamadık mı? Yedirip içirip giydirmedik mi? 70 bini geri döndü. Diğerleri hâlâ misafirimiz olarak Türkiye’de yedirilip içiliyor ve bakılıyor."

400 kişi ağırlandı

Türkiye’nin değişik kentlerinden ve farklı meslek gruplarından yaklaşık 400 kişi iftarda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ağırlandı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre davetliler, öğrencilerden öğretmenlere, işçilerden memurlara, işsizlerden emeklilere, çiftçiden esnafa, mühendisten mimara, bankacıdan doktora, din görevlisinden akademisyene, gazilerden astsubaylara kadar uzanıyor.

Davetli listesi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni ziyaret için daha önceden mektup yazanlar, kendi çabalarıyla mesleklerinde başarılı olanlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlerine katılamamış kişiler başta olmak üzere, farklı sebeplerle yapılan başvurular arasından yapılan bir seçimle oluşturuldu.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları listeyi oluşturma sürecinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan yardım alındığını da belirtti.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;