Başkanlık sistemi

Erdoğan: Bunun adı liderlik sistemidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa değişikliği için 400 milletvekili çağrısını yineledi "Türkiye’nin daha hızlı karar almasını sağlayacak yeni bir sisteme ihtiyacı var. Bunun adı da başkanlık sistemidir, liderlik sistemidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ'da toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap etti. [Fotoğraf: AA]

Elazığ'da halka seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık sistemine geçilmesi için yaptığı çağrıları yineledi. "Bu mevcut sistem artık bize dar geliyor" diyen Erdoğan, "Türkiye’nin daha hızlı karar almasını sağlayacak yeni bir sisteme ihtiyacı var. Bunun adı da başkanlık sistemidir, liderlik sistemidir" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin halk tarafından seçildiğine işaret edip, "Meşveret, istişare elbette olacak ancak davulu seçtiğiniz kişinin boynuna asıp, tokmağı millete karşı sorumsuz güçlerin eline teslim ederseniz, işte o sistem teklemeye başlar, yürümez. Onun için de yürümedi. Bak şimdi bu aralar şu Meclis'in haline bakın Meclis'te neler oluyor, yakışıyor mu, oluyor mu, bu doğru bir gidiş değil. Ülkemizde 1960 Anayasası ile böyle bir sistem kuruldu, bu sistem huzur getirmedi.'' diye konuştu. 

'Bu sistem huzur getirmedi'

Erdoğan, Meclis'te İç Güvenlik Yasa Tasarısı sırasında yaşanan gerginlikleri de eleştirip, "Şu meclisin haline bakın ya, neler oluyor? Yakışıyor mu? Bu doğru gidiş değil. Bu sistem huzur getirmedi. Bu sistem 15-16 ayda bir değişen hükümetleri getirdi. Böyle bir ülkede istikrar olur mu? Ne kadar değiştirirseniz değiştirin. Şu andaki sistem yamalı bohça. Bu çarpıklık giderilemiyor" dedi. 

Cumhurbaşkanı, başbakanlığı sırasında Meclis'te Anayasa Komisyonu kurulduğunu anımsatıp, komisyonun yeni anayasa yapamasından muhalefeti sorumlu tuttu. "Samimi bir şekilde çalıştırmadılar" dedi. Erdoğan Kırşehir'de yaptığı konuşmada olduğu gibi 400 milletvekili isteyerek, "400'ü verin, yeni Türkiye'yi kuralım, 400'ü verin yeni Anayasa'yı yapalım. 400'ü verin başkanlık sistemini kuralım" dedi.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;