Türkiye

Erdoğan: Sultan Abdülhamid iftiraların muhatabı olmuştur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sultan 2. Abdülhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu"nun açılış törenine gönderdiği mesajda, "Sultan Abdülhamid, yoğun karalama kampanyalarının, iftiraların muhatabı olmuştur" dedi.

Konular: Türkiye

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, tbmm milli saraylar tarafından dolmabahçe sarayı'nda düzenlenen "sultan 2. abdülhamid han ve dönemi uluslararası sempozyumu"nun açılışına, mesaj gönderdi.

mesajında "dünya siyasetinde tarihi kırılmaların yaşandığı bir dönemde, 33 sene boyunca osmanlı devleti'nin padişahlığını yapan sultan 2. abdülhamid han, tartışmaların odağında yer almıştır. özellikle belli kesimler tarafından sultan abdülhamid, yoğun karalama kampanyalarının, haksız ve asılsız ithamların, iftiraların muhatabı olmuştur" diyen erdoğan, devamında şu ifadeleri kullandı:

"anlamaktan, objektif değerlendirmekten ziyade mahkum etmeye dayanan bu bakış açısı, maalesef bir dönem toplumumuza da dayatılmıştır. oysa 2. abdülhamid, reformcu, dirayetli ve çok yönlü bir padişah olarak, günümüzde de varlığını devam ettiren birçok müessesenin ve modern kurumların temellerini atmıştır. siyaset felsefesini, 'basiret, emniyetin babasıdır. evvela basiret sonra da emniyet gereklidir.' şeklinde özetleyen ve parçalanmak üzere olan osmanlı devleti'ni 33 yıl boyunca bir arada tutan sultan abdülhamid han, her açıdan çok önemli bir şahsiyettir. bize düşen, hiçbir komplekse kapılmadan, dayatmalara itibar etmeden, ön yargılardan kendimizi arındırarak 2. abdülhamid han dönemini iyi anlamak, gerekli dersleri çıkararak, gelecek nesillere tanıtmaktır. sultan 2. abdülhamid ve osmanlı tarihi üzerine yapılan ilmi ve akademik çalışmaların artmakta olduğunu memnuniyetle müşahede ediyorum."

cumhurbaşkanı erdoğan, bu çerçevede alanında uzman kişilerin katılımıyla düzenlenen sempozyumun önemli bir boşluğu dolduracağını aktardı.

kaynak: aa

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;