Türkiye-Irak ilişkileri

Erdoğan: Türk askerini İbadi istedi

Al Jazeera'ye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başika kampındaki Türk askerlerinin, Irak Başbakanı İbadi'nin 2014'teki talebi üzerine gittiğini söyledi. Erdoğan, Bağdat ve Tahran yönetimlerini de mezhepçi politikalar yürütmekle suçladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Al Jazeera'nin Arapça kanalına verdiği röportajda, Başika kampındaki Türk askerleriyle ilgili Irak'la yaşanan gerginliğe değindi. Erdoğan, askerlerin 2014 yılında Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin üzerine Başika kampına gönderildiğini söyledi. IŞİD'in Musul'a girerek Irak'ın kuzeyinde yayılmaya başladığını hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"DEAŞ, Musul'a mâlum girmişti. Daha sonra bir yayılma politikasıyla DEAŞ Kuzey Irak'ta ağırlıklı olarak bir yayılma içerisine girdi. Ve 2014'te sayın İbadi Türkiye ziyaretinde bizimle bunları konuştuğunda, bizden kendileri için eğitim amaçlı talepleri oldu. Ve bu talepler sebebiyle de biz bu Başika kampını kurduk. Bunların hepsinden bilgileri var, haberleri var. Şimdi adama sormazlar mı, "O Başika kampı kurulduğunda siz neredeydiniz?" O günden bugüne hiç sesiniz çıkmadı. Ve şimdi yeni, bölgedeki bazı gelişmeler üzerine böyle bir adım atıyorsunuz. Ve biz Başika kampını güçlendirmek üzere buradaki eğitim ekiplerimizi daha da artırmış olduk. Ve bunlar tamamıyla bir muharip güç olarak orada değiller. Daha çok eğitici olarak oradalar." 

İran ve Irak'a 'mezhepçilik' eleştirisi

Erdoğan, röportajda İran ve Irak hükümetlerini de, Suriye ve Irak'ta mezhepçi politikalar yürütmekle suçladı ve bölgedeki Sünnilerin güvenlik sorununu hatırlattı.

"Şu anda biz mezhepçiliğin tam mânâsıyla karşısında olan bir ülkeyiz. Burada mezhepçiliği yapanlar bellidir. Kimdir? İran'dır. Kimdir? Irak'tır. Irak şu anda İran'la böyle bir mezhepçilik başlığında maalesef, üzülerek bunu müşahade ediyoruz, işbirliği halindedir. Ve bu işbirliği aynen Suriye'de de devam etmektedir. Suriye'deki sıkıntının altında ne yatıyor? Yine mezhepçilik yatıyor. Şu anda burada bu adım atılırken buradaki Sünnilerin durumu ne olacak? Burada Sünni Araplar var, Sünni Türkmenler var, Sünni Kürtler var... Bunların güvenliği ne olacak? Bütün bunların bir eğit-donatla bir güvenlik altında kendilerini koruma iç güdüsüne ihtiyacı var. Ve burada atılan adımların hepsi buna yöneliktir. Bakın uzun bir zamandır, özellikle Kuzey Irak Kürt Yönetimi birçok haklarını kaybetmiş durumdadır. Bunların haklarının verilmesi lâzım."

"Bölgede yaşayan Araplar, yine Irak'ta, birçok haklarını kaybetmiş durumdalar. Yani adil bir yönetim anlayışını maalesef göremiyoruz şu anda Irak'ta. Bundan dolayı da halkın ciddi bir kısmı endişe içinde."

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;