Türkiye

Erdoğan ve Davutoğlu Sultanahmet'i ziyaret edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, salı günü Sultanahmet'te canlı bomba saldırısının olduğu meydanı ziyaret edecek. Erdoğan ve Davutoğlu cuma namazını da Sultanahmet Camii'nde kılacak.

Konular: Türkiye
[Fotoğraf: AA]

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, salı günü Sultanahmet'te canlı bomba saldırısının gerçekleştiği meydanı ziyaret edecek. Erdoğan ve Davutoğlu cuma namazını Sultanahmet Camii'nde kılacak. Namazı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kıldıracak.

Saldırının olduğu salı gününden bu yana meydanda kurbanlar anılıyor. Ziyaretçilerden bazıları olay yerine not bazıları da karanfil bırakıyor.

[Fotoğraf: AA]

Güvenlik zirvesi yapıldı

Perşembe günü Beştepe'de, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında güvenlik zirvesi toplandı. Dış ve İç Güvenlik Değerlendirme Toplantısı'nda bölgedeki ve ülkedeki son gelişmeler ele alındı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre toplantıda, bölgesel meselelerin yanı sıra İstanbul ve Diyarbakır'daki son saldırılar masaya yatırıldı. "PKK ve IŞİD başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadelenin, bu çerçevede alınan tedbirlerin" değerlendirildiği toplantıda, "terörün her türüyle mücadele konusundaki kararlılık" da vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık ettiği zirveye Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulûsi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve ilgili üst düzey bürokratlar katıldı.

Canlı bomba saldırısında 10 Alman öldü

İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda salı günü meydana gelen canlı bomba saldırısında, 10 Alman turist hayatını kaybetmişti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1988 doğumlu Nabil Fadlı adlı Suudi Arabistan uyruklu saldırganın, IŞİD bağlantılı olduğunu açıklamıştı. 

Davutoğlu ayrıca, "DEAŞ piyon, taşeron bir örgüt. Bu örgütü kullanan arkadaki gerçek aktörler kimlerse ortaya çıkarılmaları için çaba içindeyiz" demişti. Başbakan'ın ifadeleri şöyleydi:

"Saldırganın Türkiye'ye giriş yolu, bütün kontakları, arka plandaki ilişkileri konusunda aldığım bilgiler, bu meselenin görünür yüzünün dışında bazı önemli unsurlar ve perde arkası etkin aktörler olabileceği kanaatimizi pekiştirdi. Evet, saldırganın DEAŞ bağlantısı tespit edildi. Ancak artık DEAŞ öyle bir örgüt ki bir piyon ve bazen de kamufle edilebilecek bazı eylemlerin rahatlıkla kullanılmasını sağlayan bir ara örgüt, bir taşeron. Ankara’da, Suruç’ta haince saldıran bu terör örgütü için etkili adımları atmak ve bu terör örgütünü kullanan arkadaki gerçek aktörler kimlerse onların ortaya çıkarılması için de yoğun bir çaba içindeyiz. Bu bir taşeron örgüt ama o taşeron örgütü eğer birileri kullanmak istiyorsa ki bunun emarelerini çok gördük, sadece bu taşeron örgütü değil, bu taşeron örgütü kullanma hevesine ve amacına dönük çalışma yapan kim varsa hepsine dönük olarak da gerekli her türlü tedbiri alma konusunda Türkiye'nin kararlılığı açıktır. Bu yönde de tedbirlerimizi alacağız."

Davutoğlu son olarak da, Sultanahmet saldırısının ardından Türk askerinin Suriye ve Irak’taki IŞİD mevzilerini 500'e yakın kara atışıyla hedef aldığını duyurmuş, 200'e yakın IŞİD mensubunun son 48 saat içinde öldürüldüğünü açıklamıştı.

Kaynak: DHA, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;