Türkiye

Erdoğan'a Alevi iftarı tepkisi: Manken arıyor

Aralarında Cem Vakfı, Ehl-i Beyt Vakfı, Hacı Bektaş Veli Derneği'nin bulunduğu akademisyen ve Alevi önderler Başbakan Erdoğan'la iftarda bir araya geliyor. Alevi iftarına Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan tepki de var.

Konular: Türkiye
fevzi gümüş main
Fevzi Gümüş, Başbakan Erdoğan'ın vereceği iftara katılmayacaklarını açıkladı. [Fotoğraf: Anadolu Ajansı]

alevi bektaşi federasyonu genel başkanı fevzi gümüş, cumhurbaşkanı adayı ve başbakan tayyip erdoğan'ın alevi örgütleri ve kanaat önderlerine vereceği iftara, talepleri yerine getirilmediği için katılmayacaklarını söyledi. gümüş, erdoğan'ın çözümden yana olmadığını savundu: 

"cemevlerinin ibadethane olarak tanınmasından zorunlu din dersinin kaldırılmasına, madımak oteli'nin müze yapılmasından alevi-bektaşı dergahlarının ve mal varlıklarının iadesine kadar birçok talebimiz yerine getirilmemiştir. aleviler çözümden yanadır. başbakan erdoğan ise çözüm istememekte, kendine konu mankeni aramaktadır." 

gümüş bir diğer gerekçelerinin de ortadoğu'daki gelişmeler olduğunu söyledi: 

"gazze'de, suriye'de, irak'ta çocuklar ölürken, lüks lokantalardaki iftar sofralarında, sahte gülücüklerin atılıp yalan demeçlerin verileceği haram sofrasına oturmak alevilere yakışmaz."

gümüş bu daveti reddetmekle birlikte alevilerin temel sorunlarının çözümü için eşit koşullarda hükümetle her düzeyde görüşmeye hazır olduklarını bildirdi. 

kimler katılıyor?

başbakan tayyip erdoğan'ın bu akşam vereceği iftar yemeğine prof. dr. izzettin doğan  (cem vakfı başkanı), hıdır temel (hubyar ocağı ), fermani altun ( dünya ehl-i beyt vakfı başkanı), cemal canpolat (alevi vakıfları federasyonu başkanı), cengiz hortoğlu (anadolu alevi bektaşi federasyonu başkanı), mustafa özcivan (hacıbektaş veli kültür derneği) gibi isimlerin bulunduğu alevi dedeleri ve akademisyenlerden oluşan 31 kişi katılıyor. 

başbakan tayyip erdoğan iftarın ardından davetlilerle bir istişare toplantısı da yapacak. 

işler: daha önceden planlanmıştı

iftarı organize eden başbakan yardımcısı emrullah işler, ntv'nin yayınında soruları yanıtladı. başbakan erdoğan'ın alevi önderleriyle bir araya gelmesinin daha önce planlandığını, ancak soma'daki maden kazası nedeniyle ertelendiğini söyledi ve görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi verdi: 

"ilk defa devlet tarafından aleviler bizim zamanımızda muhatap alındı. belli adımlar atıldı. son zamanlarda temasta bir kopukluk söz konusuydu. işte bu teması en üst düzeyde sağlamak için sayın başbakanımızla bir istişare toplantısına alevi önderlerini davet ettik. geleceğe dönük ne yapılabilir, bunu konuşacağız."

'alisiz alevi' sözleri tartışma yarattı

ak parti hükümeti 'demokratikleşme paketi'nin içinde yer alması beklenen alevilerle ilgili düzenlemelerin ayrıca yapılacağını ve kamuoyuna açıklanacağını duyurdu. bu düzenlemeler henüz açıklanmadı. 'demokratikleşme paketi' içinde nevşehir üniversitesi'nin adının hacıbektaş-ı veli üniversitesi olarak değiştirilmesi yer aldı. ancak bu alevi sivil toplum kuruluşları tarafından yeterli bulunmadı.

başbakan ile aleviler arasındaki son tartışma ise erdoğan'ın almanya cumhurbaşkanı'nı ve almanya'da kendisine yönelik protestoları eleştirirken sarf ettiği "alisiz alevilik" tanımlaması nedeniyle yaşandı. erdoğan, almanya cumhurbaşkanı joachim gauck'u eleştirirken "almanya'da ali'siz alevilik denilen bir olay var. yani ateist bir anlayışın, zihniyetin, alevilik kisvesi altında ve kendilerinin de desteklediği bir yapı var. sen bu yapıyı alevilik olarak bize yansıtıyorsun" sözleri alevilerin tepkisine neden oldu.

erdoğan kendisini protesto edenler için de "şimdi de alevi meselesini kaşıyorlar. köln'de alisiz alevilere miting yaptırıyorlar. o gün almanya mitinginde bize karşı eylemler yapıldı. tabii alınan önlemlerin başarısından dolayı amaçlarına ulaşamadılar" ifadelerini kullandı.

'cemevleri kültürel mekandır'

hükümet, alevilerin "cemevlerinin ibadethane sayılması" talebini de reddediyor. şubat 2013'te o dönem ak parti ankara milletvekili olan haluk özdalga'nın "devletin cemevlerini ibadet yeri olarak tanıması" talebini başbakan erdoğan "islam'da ibadet yeri camidir. cemevleri kültürel mekanlardır" diye cevaplamıştı.

kaynak: anadolu ajansı, ntv

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;