2014 Yerel seçim

Erdoğan’a el hareketi davası

16 Mart'ta İzmir’e miting için gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a el hareketi yapmakla suçlanan Kamuran Bedir hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istendi.

Erdoğan otobüsle İzmir'e geldiğinde bir kadının balkondan kendisine el işareti yaptığını söylemişti. [AA]

42 yaşındaki devlet memuru Kamuran Bedir, 30 Mart 2014’teki yerel seçimler öncesi AK Parti mitingi için İzmir’e gelen Başbakan Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Daha sonra serbest bırakılan Kamuran Bedir hakkındaki soruşturma tamamlanarak dava açıldı.

Erdoğan'ın mağdur olarak yer aldığı iddianamede, Bedir hakkında 'kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret' suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istendi. Dava, 7'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

İddiayı kabul etmedi

Kamuran Bedir, AK Partili bir akrabasının kendisini çağırması üzerine Gündoğdu Meydanı'na gittiğini ancak miting alanına girmediğini söyledi. Yaptığı el hareketinin Erdoğan’a hakaret amacı taşımadığını belirten Bedir, “Ben kafeteryada oturduktan sonra sigara içmek için dışarı çıktım. Bu sırada da biraz ileride bulunan arkadaşıma elimle yanıma gelmesini işaret ettim. Otobüs içerisinde çevreyi selamlayarak yanımızdan Başbakan geçiyordu. Oraya doğru yöneldiğim anda da Emine Erdoğan'ın Başbakan'a bizim tarafı gösterdiğini fark ettim. Sonra ne olduğunu bilmediğim için tekrar kafeteryaya girip yerime oturdum. Bir süre sonra iki takım elbiseli kişi içeriye girdi, direkt yanıma gelip beni kolumdan tutarak dışarıya çıkardılar” ifadelerini kullandı.

Kamuran Bedir, daha sonra sivil plakalı bir otomobile bindirildiğini ifade etti. Kendisine yapılan hakaret suçlaması karşısında korktuğunu belirterek “İlk başta korktum. Ama yanımda telsiz konuşmalarını duyduktan sonra polis olduklarını anladım. Beni Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinden otoyola kadar araçla gezdirdiler. Kızdılar. Ardından da karakola teslim ettiler. İfademde de böyle bir şey yapmadığımı söyleyince serbest bıraktılar. Ortada bir yanlış anlama olduğunu düşünüyorum. Olayın ardından eve gittiğimde yaşananları duydum ama hiç üzerime alınmıyorum çünkü yapmadım” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;