1915 olayları

Erdoğan'dan Ermeni Patrikhanesine mesaj

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Ateşyan'a, 1915 olaylarının yıldönümü nedeniyle mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizdeki Ermeni cemaatinin huzuru, güvenliği ve mutluluğu bizim için özel öneme sahiptir. Tek bir Ermeni vatandaşımızın dahi ötekileştirilmesine, dışlanmasına, kendini ikinci sınıf hissetmesine tahammülümüz yoktur" dedi.

2016’da Kumkapı'daki Meryem Ana Kilisesi'nde düzenlenen Sup Badarak ayininde Aram Ateşyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajını okumuştu. [Fotoğraf: AA-Arşiv]

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, 1915 olaylarının anıldığı 24 nisan’da istanbul'daki ermeni patrikhanesi'nde düzenlenen dini törene mesaj gönderdi. mesajda, "ülkemizdeki ermeni cemaatinin huzuru, güvenliği ve mutluluğu bizim için özel öneme sahiptir. tek bir ermeni vatandaşımızın dahi ötekileştirilmesine, dışlanmasına, kendini ikinci sınıf hissetmesine tahammülümüz yoktur" ifadelerini kullandı.

türkiye ermenileri patrik genel vekili aram ateşyan ile ermeni vatandaşları selamlayarak başlayan erdoğan’ın mesajı şöyle:

birinci dünya savaşı’nın zor şartlarında hayatını kaybeden osmanlı ermenilerini bu yıl da saygıyla anıyor, torunlarına taziyelerimi sunuyorum. bölgenin iki kadim toplumu olarak türkler ve ermeniler bin yıldır omuz omuza yaşadıkları bu coğrafyada, ortak bir tarihi ve kültürü paylaşmıştır. ermeni toplumu, gerek osmanlı imparatorluğu gerek cumhuriyetimizin yüzyıla yaklaşan geçmişinde çok kıymetli evlatlar yetiştirerek ülkemizin gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur. dün olduğu gibi bugün de ermeniler, ülkemizin eşit ve hür vatandaşları olarak, sosyal, siyasi ve ticari hayatımızın her alanında önemli roller üstlenmektedir.

yüzyıllarca sevinç ve tasada ortak iki halkın, geçmişin yaralarını sarması ve insani bağlarını daha da kuvvetlendirmesi hepimizin ortak amacıdır. bu doğrultuda son 14 yılda birçok adım attık, tarihi nitelikte reformu hayata geçirdik. osmanlı ermenilerinin hatırasına ve ermeni kültürel mirasına sahip çıkmaya yönelik çalışmalarımızı, önümüzdeki süreçte artarak sürdüreceğiz. 

bu vesileyle şu hususun altını özellikle çizmek isterim: ülkemizdeki ermeni cemaatinin huzuru, güvenliği ve mutluluğu bizim için özel öneme sahiptir. tek bir ermeni vatandaşımızın dahi ötekileştirilmesine, dışlanmasına, kendini ikinci sınıf hissetmesine tahammülümüz yoktur.

türkiye ermenileri patriği seçiminin kısa zamanda neticelenmesini temenni ediyor, çalışmalarınızda sizlere muvaffakiyetler diliyorum. bu düşüncelerle, yirminci yüzyılın başında yaşamını yitiren osmanlı ermenilerinin hatıralarını bir kez daha yâd ediyorum. birinci dünya savaşı’nın sıkıntılı şartlarında hayatını kaybeden milyonlarca osmanlı vatandaşına allah’tan rahmet niyaz ediyorum.”

kaynak: aa, www.turkiyeermenileripatrikligi.org

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;