Diğer Sporlar

Erkek şiddetine karşı bir arada

Ağabeyinden gördüğü şiddet onu yakın dövüş sanatları öğreten bir spor salonu açmaya teşvik etti. Ürdün'de yaklaşık 3000 kadın Lina Khalifeh'in açtığı 'SheFighter' adındaki bu salonda kendi hakları için dövüşüyor.

Konular: Spor
Burası 'SheFighter' Ürdün'ün başkenti Amman'da bir spor salonu. Lina Khalifeh ise SheFighter'ın kurucusu. 30 yaşındaki Khalifeh burayı kadınların erkek şiddetine karşı birlik olması ve kendi haklarını savunmaları için kurdu. Kısa sürede büyük ilgi gören ve dövüş sanatları öğreten spor salonunda şimdi tam 3000 kadın sporcu var. Burada kadınlar spordan öte kendi haklarına sahip çıkmak için dövüşüyor.

ABD Başkanı Obama'nın da bir konuşmasında bahsettiği 'SheFighter'  2012 yılında kuruldu. Kurucusu Lina Khalifeh spor salonun metodolojisinin savunma ve güçlendirme stratejileriyle klasik dövüş sanatları tekniklerini birleştirdiğini söylüyor.

'SheFighter' ın en çok yöneldiği konulardan biri de kadın hakları. Spor salonunda şu ana kadar 10 konferans verildi.

Khalifeh'in bu spor salonunu kurmasının sebebi ise yıllar önce ağabeyinden gördüğü şiddet. Fiziksel şiddet onu spora yönlendirdi ve kendini savunma yöntemleri öğrenmeye başladı.

Bugün ise 3000'den fazla kadın 'SheFighter' da savunma sporu öğreniyor. Khalifeh sadece başkent Umman'ın dışında üniversitelerde de eğitim veriyor. Yeni hedegfi ise bu cimnastik salonlarını Ürdün dışına taşımak.

Her hafta birçok genç kadın savunma sporu öğrenmek ve eğlenmek için salona geliyor. Her antrenman sonunda ise 'O öfkeli, O SheFighter' diye bağırıyorlar.Lina Khalifeh 30 yaşında. SheFighter'ın kurucusu. Dövüş sanatlarını öğrenmeye 15 yaşında başladı. [Marta Malaspina - Al Jazeera]

SheFighter'daki 3000 sporcu arasında 6 yaşındaki çocuklar da var. Arkadaki graffitiyi ise Filistinli Leyla Ajjawi yapmış. [Marta Malaspina - Al Jazeera]Spor salonunda kurslar genelde akşamüzeri. Fakat salon haftasonu sabahlarında da oldukça dolu. [Marta Malaspina - Al Jazeera]17 yaşındaki Fransız kız Amman'da yaşıyor. Antrenman öncesi sıkı bir hazırlığı var. [Marta Malaspina - Al Jazeera]


Antrenörlerden biri de Sara. 27 yaşında. 'Antrenmanlara başlamadan önce sokakta devamlı kalabalık erkek grupları görüyor ve onlardan uzak geçiyorduk. Şimdi onların arasından geçiyorum. Vücudumun, varlığımın değiştiğini düşünüyorum' [Marta Malaspina - Al Jazeera]Eğer bir sporcu antrenmana geç gelirse, arkadaşları ona şaka yollu takılıyor ve 'Barbie' lakabını takıyorlar. [Marta Malaspina - Al Jazeera]SheFighter kadınları güçlendirmek için var. Sara'ya göre güçlü bir yumruk fizikten öte mental özelliğe dayanıyor. [Marta Malaspina - Al Jazeera]Yara 13 yaşında. SheFighter'a geçen sene katıldı. Burada öğrendiklerini sınıftaki erkek arkadaşlarını korkutmak için kullandığını söylüyor. [Marta Malaspina - Al Jazeera]


Birçok genç kadın spor salonunu güvenli bir alan olarak görühyor. [Marta Malaspina - Al Jazeera]Khalifeh bu spor salonunu açtıktan sonra bazı erkekler tarafından korkutulduğunu ama bunların üstesinden geldiğini söylüyor. [Marta Malaspina - Al Jazeera]

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;