İş kazaları

Ermenek'te bir ocak daha kapatıldı

Maden faciasının yaşandığı Ermenek'te yapılan denetimlerin ardından Tarkom Madencilik'e ait bir ocakta üretim durduruldu. Perşembe günü de bir ocak kapatılmıştı.

Konular: Türkiye
Ermenek'te kazanın meydana geldiği ocakta çalışmalar aralıksız sürüyor, ancak 16 işçiden haber yok. [Fotoğraf: AA]

karaman'ın ermenek ilçesinde 18 işçinin mahsur kaldığı madenin bulunduğu cenne kömür sahasındaki ocaklarda denetimler artırıldı. çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı'na bağı müfettişler, tarkom madencilik'e ait kömür ocağında iş güvenliğiyle ilgili görülen eksikler üzerine üretimin durdurulmasına karar verdi. 

bakanlık geçen perşembe günü de havzadaki özkar madencilik şirketine ait kömür ocağında üretimi durdurmuştu. teftiş kurulunun hazırladığı raporlarda ocaklar eksiklikler giderilene kadar kapalı kalacak. 

28 ekim salı günü öğle saatlerinde has şeker madencilik şirketi tarafından işletilen maden ocağını su basmış, 18 işçi mahsur kalmıştı. madencilerden ikisinin cesedine arama çalışmalarının 10'uncu gününde, 6 kasım perşembe akşamı ulaşılmıştı. 16 işçiyi arama çalışmaları ise hâlâ sürüyor. olayla ilgili yürütülen soruşturmada madenin sahibi saffet uyar'ın da aralarında olduğu beş kişi 'bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçlamasıyla tutuklanmıştı.

kaynak: dha

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;