Eş Şebab

“Eş Şebab, Trump’ı kullanıyor”

Silahlı radikal ve ırkçı grupları takip eden SITE Intelligence, El Kaide bağlantılı Eş Şebab’ın ABD’nin Cumhuriyetçi başkan aday adayı Trump’ın konuşmalarını propaganda için kullandığını açıkladı.

Donald Trump anketlerde Cumhuriyetçi adaylar arasında birinci sırada. [Fotoğraf: Reuters]

Silahlı radikal ve ırkçı grupları takip eden SITE Intelligence, ABD’nin Cumhuriyetçi başkan aday adayı Donald Trump’ın konuşmalarının Eş Şebab tarafından kullanıldığını açıkladı.

El Kaide bağlantılı Somali merkezli örgüt, Trump’ın Müslümanların ABD'ye girişinin tamamen durdurulmasını talep eden ifadelerini propaganda videosunda kullanıyor. 50 dakikayı aşan videoda Trump’ın konuşmasından önce de El Kaide'nin öldürülen liderlerinden Enver Evlaki’nin “bütün Müslümanların baskıcı Batı ortamından İslam diyarlarına göç etmesi” çağrısı yer alıyor.

Eş Şebab’ın propaganda videosunda özellikle ABD’deki siyah gençlere İslam’ı benimseyerek Somali’ye gitmeleri çağrısında bulunuluyor. “ABD’de Müslümansanız, insan hakları ve adalet, tolerans ve hukukun üstünlüğü gibi kavramlar size uygulanmıyor” ifadesi kullanılıyor.

“IŞİD’in en iyi üye toplayıcısı”

"Milletvekilleri neler olup bittiğini anlayana kadar ABD'nin kapıları Müslümanların girişine tamamen kapatılmalı" diyen Trump’ın sözleri, Demokrat Parti’nin başkan aday adayı Hillary Clinton’ın da tepkisini çekmişti. Clinton, Trump’ın sözlerinin IŞİD gibi örgütlerin güçlenmesine hizmet ettiğini belirtmiş; “IŞİD’in en iyi üye toplayıcısı Donald Trump’ın Müslümanlara ve İslam’a yönelik hakaretleri, örgütlerin daha fazla radikal cihatçı toplamasına neden oluyor” demişti. Trump ise Clinton’u yalan söylemekle suçlamıştı.

Kaynak: Al Jazeera ve AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;