Suriye'de iç savaş

'Esed, geçiş hükümetine devretsin'

BMGK'nın Suriye kararıyla ilgili açıklama yapan Türk Dışişleri, Esed ile görüşmelerde muhalefeti temsil edecek heyetin, 8-10 Aralık'taki Riyad konferansı kapsamında olması gerektiğini belirtti. Açıklamada, Esed'siz bir süreç ve tam yetkili geçiş hükümeti vurgusu yapıldı.

Suriye tasarısı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından oy birliğiyle kabul edildi. [Fotoğraf: Reuters]

Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun üzerinde anlaştığı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından oy birliğiyle kabul edilen karar tasarısıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Karar, başından bu yana Suriye’deki ihtilafa siyasi bir çözüm bulunması yönünde gayret sarf eden ülkemizin de içinde olduğu Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun 30 Ekim ve 14 Kasım 2015 tarihlerinde Viyana’da yapılan toplantılarda, üzerinde görüş birliği sağlanan çerçeveyi ve siyasi geçiş sürecinde benimsenecek hareket tarzını yansıtmaktadır" denildi.

Kararın 30 Haziran 2012 tarihli Cenevre Bildirisi’ni de temel aldığı belirtilen Dışişleri açıklamasındaki ifadeler şöyle:

"Karar, Suriyeli taraflar arasında yapılacak müzakereler yoluyla, icra yetkilerinin tamamına sahip bir geçiş hükümeti kurulmasına yönelik takvimlendirilmiş bir siyasi geçiş süreci öngörmektedir. Türkiye, öngörülen siyasi geçiş sürecinde Beşar Esad'ın tüm yetkilerini geçiş hükümetine devrederek görevi bırakacağı bir çözümü destekleyegelmiştir. Türkiye, siyasi geçiş süreci kapsamında Esad rejimi ile Suriye muhalefeti arasında başlaması hedeflenen görüşmelere büyük önem atfetmektedir. Bu görüşmelerde muhalefeti temsil edecek heyetin, 8-10 Aralık 2015 tarihlerinde Suriye'deki tüm muhalif kesimlerin katılımıyla gerçekleştirilen Riyad konferansı sonuçları ve kapsamı içinde gerçekleşmesinin, görüşmelerin başarısı ve meşruiyeti bakımından fevkalade önemli‎ olduğunu vurgulamakta yarar görüyoruz."

"Suriye’de barış ve istikrarın temini ancak halkın iradesini doğrudan ortaya koyabileceği hür ve adil seçimlere giden yolda, tam yetkili bir geçiş hükümetinin hayata geçirilmesiyle ve başta Beşar Esad olmak üzere rejimin eli kanlı unsurlarının sahneden çekilmesiyle mümkün olacaktır. Türkiye, öngörülen siyasi sürece bu bağlamda katkı sağlamaya devam edecektir."

Suriyeli muhaliflerin kurduğu Müzakere Yüksek Komisyonu Başkanı Riyad Hicab.
[[Fotoğraf: Reuters]]

Suriyeli muhalifler heyeti oluşturdu

Suriyeli muhaliflerin kurduğu Müzakere Yüksek Komisyonu, Beşşar Esed rejimiyle görüşmeler yapacak heyeti oluşturmuştu. Komisyon Başkanı Riyad Hicab, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlediği basın toplantısında, geçiş dönemine başlanması amacıyla müzakere heyetinin oluşturulduğunu duyurmuştu.

Heyetin, Riyad'da 9-10 Aralık'ta yapılan toplantıdan çıkan kararlar doğrultusunda oluşturulduğunu belirten Hicab, "Muhalifler, müzakere heyetlerinin kurulduğunu ve Esed'siz siyasi çözüm sürecinin gerçekleşmesi için uluslararası camiayla işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etmektedir" demişti.

Hicab, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya müzakere prosedürü, heyette bulunan delegelerin sayısı ve müzakere süreciyle ilgili bir mesaj gönderdiklerini ifade etmişti.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;