Suriye'de iç savaş

"Esed'e sığınma hakkı" sorusuna 'Snowden' örneği

Rusya lideri Putin, Esed'e siyasi iltica hakkı verip vermeyecekleri sorusunu, "Snowden'a verdik. O Esed'den daha zordu" diye yanıtladı ve ekledi: "Önce Suriyelilere söz hakkı tanımaya ihtiyacımız var. Bu demokratik yollarla yapılırsa, belki Esed’in hiçbir yere gitmesine gerek kalmaz."

Putin, Alman Bild gazetesinin editörlerine konuştu. [Fotoğraf: Reuters]

Suriye rejimi lideri Beşşar Esed’in ‘çok hata’ yaptığını söyleyen putin, Esed’e siyasi iltica verilmesinden bahsetmek için henüz erken olduğunu söyledi, "Bu konudan bahsetmek için henüz erken olduğunu düşünüyorum" dedi.

Putin, 5 Ocak’ta Alman gazetesi Bild’e verdiği mülâkatın ikinci bölümünde ABD’de istihbarat sızdırdıktan sonra 2013’te Rusya’da iltica hakkını kazanan Snowden’e atıfta bulunarak şöyle devam etti:

“Snowden’e iltica hakkını verdik. Bu Esed’e iltica hakkını vermekten daha zordu.”

Kremlin’in Rusça olarak yayınladığı mülâkatın ikinci bölümünün metnine göre Putin: “Önce Suriyelilere söz hakkı tanımaya ihtiyacımız var. Size garanti ederim eğer bu demokratik yollarla yapılırsa, belki Esed’in hiçbir yere gitmesine gerek kalmaz. Başkan olup olmaması önemli değil” dedi:

“En baştan beri dış güçler krizi para, silah ve savaşçı ile desteklemeseydi Suriye’de kriz bu kadar hızla bu kadar tırmanmazdı.”

“Esed halkını yok etmek istemiyor. O, silahla kendine gelenleri savaşıyor. Eğer sivil halk bundan etkileniyorsa o zaman sanırım bunun birincil sorumlusu,  Esed’e karşı silah taşıyanlar ve silahlı gruplara destek verenlerdir”

'Önce yeni anayasa lazım'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye krizinin siyasi çözümünde ilk adımın ‘yeni anayasa’ olduğunu söyledi. Bu adımın ‘karmaşık' olduğunu kabul eden Putin, daha sonra yeni anayasaya istinaden bir başkanlık ve parlamento seçimi düzenlenebileceğini belirtti.

Putin, Rus ordusunun Esed karşıtı silahlı güçlere de IŞİD’e karşı destek verdiğini öne sürdü.

Putin, “IŞİD ile savaşan yüzlerce hatta binlerce silahlı kişiden söz ediyoruz. Biz hem Esed ordusunu hem silahlı muhalifleri destekliyoruz. Bazıları bunu zaten açıkladı. Bazıları ise sessiz kalmayı tercih ediyor. Ancak, iş birlik devam ediyor” sözlerini kullandı.

Suudi Arabistan ile İran arasındaki krizin Suriye’de barış çabalarını zorlaştıracağını söyleyen Putin, “Eğer bizim katkımıza ihtiyaç varsa, krizi en kısa sürede çözmek için elimizden geleni yapmaya hazırız” ifadesini kullandı.

Kaynak: AFP ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;