15 Temmuz darbe girişimi

Eski Emniyet Müdürü Kılıçlar: Terfi etmesin dediklerimiz terfi etti

Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nda konuşan eski Emniyet Genel Müdürü Kılıçlar, dönemin İçişleri Müsteşarı'yla hazırladıkları 15 kişilik bir listeden bahsetti. "Bu listede şunlar FETÖ'cü, şunlar da değil dedik" bilgisini paylaştı. Ancak Kılıçlar, atamalar yapıldıktan sonra "yüzde 90 dediklerinin tersi olduğunu" söyledi.

[Fotoğraf: AA]

AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek başkanlığında toplanan, 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Merkez Valisi Mehmet Kılıçlar'ı dinledi.

Eski Emniyet Genel Müdürü ve darbe girişimi sırasında Ankara Valisi olan Kılıçlar, 2011 ve 2012 yıllında terörle mücadeleyi yoğunlaştırdıklarını, 2013 yılında da 3-4 ay Gezi olaylarıyla mücadele ettiklerini anlatarak, kendisinin etrafındaki yapının da ne olduğunu bildiğini ancak tek başına mücadele edebilecek konumda olmadığını söyledi. Yapılanmaya ilişkin ilgilileri uyardığını dile getiren Kılıçlar, şunları söyledi:

"Atamasını ben yapmadım"

"Göreve başlarken FETÖ'cü il müdürü sayısı belki 65'ti, benim zamanımda 75'e çıktı ama bunların atamasını ben yapmadım. Ben sadece uyardım, benim uyarılarım dikkate alınmadı. O zamanki bakanımız İdris Naim Şahin, şu anda içeride olan Ahmet Pek, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı, bununla önceden tanışıklığı olan bir bakanımız. Çoğu işleri beni baypas ederek, onlar görüşerek bu atamalarla ilgili konuları hallettiklerini düşünüyorum. Çünkü sayın bakandan bazen bize liste gelirdi, 'Şu şuraya, şu şuraya, bunlar buraya atanacak, Mehmet bunları yaz getir' derdi. 'Efendim şu olmaz, bunun şöyle bir şeyi var' dediysek de neticede karar siyasi iradenin. Benim orada 4-5 tane daire başkanı ve il emniyet müdürünün atamasına vesile olduğum olmuştur, onların da hepsi 17-25 Aralık sonrasında görev yapmaya devam ettiler."

İdris Naim Şahin, 61. Hükümet'te, 6 Temmuz 2011 - 24 Ocak 2013 tarihlerinde İçişleri Bakanlığı yapmıştı. Yerine 24 Ocak 2013'te Muammer Güler geldi ve Güer bu görevi 25 Aralık 2013'e kadar sürdürdü.

15 kişilik liste: Elimizdeki istihbaratı verdik

Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki Gülen örgütü yapılanmasına ilişkin bir istihbarat çalışması yapıp yapmadığına ilişkin soruyu ise Kılıçlar, 17-25 Aralık'tan sonra Gülen örgütüne yönelik ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

2014 Yüksek Askeri Şûrası (YAŞ) öncesi eski İçişleri Bakanı Efkan Âlâ'nın talimatıyla jandarmadaki alanında terfi edecekler ya da etmeyecekler konusunda çalışma yaptıklarını anlatan Kılıçlar, şöyle konuştu:

"Dönemin İçişleri Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu ile tüm birimlerden bilgi aldık ve 15 kişilik bir listemiz oluştu. Bu listede 'Şunlar şunlar FETÖ'cüdür, general olmaması gerekir, şunlar da FETÖ'cü değildir, bunlar yükselebilir' gibi jandarma ile ilgili bölümü sayın bakana arzettik. Sayın Bakan da Genelkurmay ile görüştü ve bize de Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler'e giderek, bu çalışmayı arzetmemizi söyledi, biz de İçişleri Müsteşarı ile Genelkurmay İkinci Başkanı'na gittik, elimizdeki istihbaratı bilgileri verdik."

"Yüzde 90 dediğimizin tersi oldu"

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun, "Genelkurmaylık istihbarat alanında çaresiz kaldığını görüyoruz" ifadesi üzerine Kılıçlar, "Ben sizin gibi düşünmüyorum, jandarma ile ilgili biz gerekli bilgilendirmeyi yaptık, atamalar yapıldıktan sonra gördük ki bizim 'terfi etmesin' dediklerimiz terfi etti, 'etsin' dediklerimiz de emekli edildi, bir çoğu. Yüzde 90'ı bizim dediğimizin tersi oldu" diye konuştu.

Erdoğdu da komisyonda dönemin Genelkurmay Başkanı, Emniyet Genel Müdürü ve MİT Müsteşarının birlikte dinlenilmesini talep etti.

2014'te Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel idi. 22 Ağustos 2013 - 22 Ağustos 2014 tarihleri arasında Jandarme Genel Komutanlığı görevini ise Orgeneral Servet Yörük yürütüyordu.

İstihbaratın yeniden yapılandırılması

Kılıçlar, istihbaratın yeniden yapılandırılmasına ilişkin yapılan çalışmaları ise doğru bulduğunu söyleyerek, "Darbe üretmeyen sistemle ilgili bana göre çok önemli adım Jandarma teşkilâtının sivilleştirilmesiydi, bu da yerine getirildi" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Tanrıkulu'nun Gar, Merasim Sokak ve Kızılay'daki terör saldırılarını hatırlatması üzerine Kılıçlar, kendisinin döneminde terör olaylarına yönelik ciddi çalışmalar yaptıklarını, 3-4 eylemi de engellediklerini söyledi.

Ankara Valiliği döneminde kendisiyle çalışanlar arasında darbecilerin olmadığını, sadece bir şoförün açığa alındığını dile getiren Kılıçlar, emniyet teşkilâtının "imamı" diye nitelendirilen Kemalettin Özdemir'le ise hiç irtibatının olmadığını anlattı.

Ankara'da Gülen örgütüne ait okullarda askeri üniformalar bulunduğunu ancak bunların nedeni hakkında net bir sebebin ortaya çıkmadığını söyleyen Kılıçlar, cebinden kıl, tırnak çıkan emniyet personellerinin de akıl sağlığından şüphe ettiğini ifade etti.

Oslo görüşmelerinin ses kaydının basına sızdırılmasında Gülen örgütünün etkisi olup olmadığı sorusuna ise Kılıçlar, "FETÖ üyelerinin de bölücü terör örgütünün de sızdırmış olabileceğini düşünüyorum" yanıtını verdi.

Neden görevden alındı?

Eski Emniyet Müdürü Kılıçlar, son valiler kararnamesiyle merkeze çekilmişti. Ankara Valiliği'nden görevden alınma nedenine ilişkin soruya Kılıçlar, bu konuda bir gerekçe aramadığını söyledi. Gerek 17-25 Aralık'ta gerekse darbe gecesinde elinden geleni yaptığını ifade eden Kılıçlar, "Bu süreçle ilgili bir görevden alma olmadığını düşünüyorum. Nöbet değişimi olarak değerlendiriyorum" yanıtını verdi.

15 Temmuz gecesi neler oldu?

Kılıçlar, darbe gecesi yaşadıklarını ve yaptığı telefon görüşmelerini de dakika vererek anlattı. Kılıçlar, o geceye ilişkin ilk haberleri İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan'dan aldığını, 22.09'da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın koruma müdürünü aradığını, Erdoğan'la görüşme talep ettiğini belirtti. "Erdoğan'ın çok yoğun olduğu ancak yanında bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'la görüşebileceği" bilgisinin kendisine iletilmesi üzerine Bakan Albayrak'la görüştüğünü söyleyen Kılıçlar, Başbakan Binali Yıldırım'ı da aradığını ifade etti.

O dönem İçişleri Bakanı olan Efkan Âlâ'yı da Erdoğan'ın ardından aradığını ancak uçakta olduğu için kendisine ulaşamadığını dile getiren Kılıçlar, Âlâ'nın uçaktan indikten sonra kendisiyle temas kurduğunu ve gece boyunca sık sık görüştüklerini söyledi. Kılıçlar, iş makinalarıyla kritik noktalarda yolların kapatılmasını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le koordine ettiklerini aktardı.

Kılıçlar, kısa konuşmasının ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

"Kilit bir kişi olduğunu sonradan fark ettik"

Gülen örgütünün "Hava Kuvvetleri imamı" olduğu belirtilen Adil Öksüz'ün serbest bırakıldığını ertesi gün duyduğunu ve "garip" bulduğunu söyleyen Kılıçlar, "Sivil bir şahsın 'Ben oralarda arsa arıyordum' gerekçesiyle serbest bırakılması gerçekten çok saçma. Ben emniyete ve jandarmaya bunun önemli olduğunu söyledim, takip edilmesi talimatını verdim" dedi.

Adil Öksüz'ün 100 kereden fazla yurt dışına çıkmasının, bu seyahatlerinin çoğunun ABD'ye olmasının devlet tarafından takip edilmediğini ifade eden Kılıçlar, "Bırakılması idari ve adli açıdan büyük bir eksiklik. Bunu kabul ediyorum. Kilit bir kişi olduğunu sonradan fark ettik" ifadelerini kullandı.

Kılıçlar, geçmiş görev yaptığı dönemlerde Gülen örgütüyle ilgili duyumlar alıp almadığı yönündeki sorular üzerine, "Ben 1984 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdim, o dönemde bile bildiğimiz arkadaşlar vardı. İçe kapanık tiplerdi. Sonraki valilik ve emniyet genel müdürlüğü dönemimde bunları sürekli duyuyorduk ama 17-25 Aralık'ı yapabileceklerini, hele hele 15 Temmuz'u yapabileceklerini aklımız almıyor" dedi.

"PKK'yla mücadelede daha başarılı olabilirdik"

"Emniyet içindeki FETÖ'cülerin terör örgütü PKK'yla mücadeleyi de akamete uğrattığını düşünüyor musunuz?" sorusuna ise Kılıçlar, "Evet. Son dönemde geriye doğru bakınca daha başarılı olabileceğimizi, oradaki mücadelenin bile kendileri açısından kullanıldığını gördüm" yanıtını verdi.

17-25 Aralık'tan sonra İçişleri Bakanı Efkan Âlâ'nın destek ve talimatıyla Emniyet içindeki Gülen örgütü mensuplarına yönelik "ciddi bir temizlik" yapıldığını anlatan Kılıçlar, bunun 15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasında da etkili olduğunu savundu.

Kaynak: AA, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;