İsrail

Eski İsrail Başbakanı cezaevinde

Eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert, yolsuzluk davasından aldığı 19 aylık hapis cezasını çekmek üzere cezaevine girdi. Ülke tarihinde hapis yatan ilk başbakan oldu.

Konular: İsrail, Ortadoğu

Eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert, yolsuzluk davasından aldığı 19 aylık hapis cezasını çekmek üzere cezaevine girdi. İsrail'in Ramle şehrindeki Ma'asiyahu Cezaevi’ne giren Olmert, ülke tarihinde hapis yatan ilk başbakan oldu. Hapishane üniforması giyecek olan Olmert’in iki hücre arkadaşı olacağı açıklandı.

Cezaevine gitmeden önce bir video mesajı yayınlayan Olmert, rüşvet aldığı yönündeki mahkeme kararını reddetti. "Rüşvet aldığım yönündeki hüküm karşısında suçsuz olduğumu söylemek benim için önemli. Bana yönelik verilen hükümlerin hiçbirinin başbakanlık yaptığım sürede yaşananlarla ilgili olmadığını da belirtmek isterim" dedi. 

Kendisi ile ilgili dava süreciyle hukuki olmayan sebeplerle "kartopu gibi oynandığını" savunan Olmert, "bazı hatalar yaptığını ancak bunların ceza gerektirecek nitelikte olmadığını" söyledi. 

Olmert, "Başbakan olarak İsrail'in güvenliği bana emanet edilmişti ancak şimdi demir parmaklıkların arkasına gitmek üzere olan birisiyim. Bu değişimin benim için ne kadar acı verici olduğunu hayal edebiliyorsunuzdur" ifadelerini kullandı.

‘Emlak projesinde rüşvet’ten suçlu bulundu

Tel Aviv Merkez Mahkemesi geçen yıl mayıs ayında, Olmert'i, Kudüs Belediye Başkanı olduğu dönemde Holyland Park emlak projesinde "rüşvet almaktan" suçlu bularak 6 yıl hapis cezası yanı sıra 1 milyon şekel (yaklaşık 290 bin dolar) para cezasına çarptırmıştı.

Mahkeme süreçleri boyunca suçlamaları reddeden ve kendisine yönelik 'acımasız bir cadı avı' yürütüldüğünü savunan 70 yaşındaki eski başbakan kararı temyize götürmüştü. Temyiz davasına bakan İsrail Yüksek Mahkemesi temyiz süreci sonuçlanana kadar Olmert'in serbest kalmasına ve cezasının 19 aya indirilmesine hükmetmişti.

Yolsuzluk iddiaları üzerine istifa etmişti

Olmert 2006-2009 yılları arasında İsrail’de başbakanlık yapmıştı. Yolsuzluk iddiaları üzerine Olmert, 2008 yılında istifa etmişti ve böylelikle Filistin yönetimi ile varmak istediği barış anlaşması rafa kaldırılmıştı. Olmert 2009 yılında yeni bir hükümet göreve gelene kadar görevini yürütmeye devam etmişti.

Kaynak: Reuters ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;