Bilim-Teknoloji

Evcilleştirme Orta Doğu'da başladı

134 büyükbaş hayvan soyunu inceleyen bilim insanları, Afrika kökenli hayvanların ilk olarak Orta Doğu’nun Bereketli Hilal adı verilen bölgesinde evcilleştirildiği sonucuna ulaştı.

Konular: Bilim-Teknoloji

Haberin Öne Çıkanları

Hayvanların genetiği incelendi

Evcilleştirme Bereketli Hilal'de başladı

Genler insan tarihini saklıyor

Çiftlik hayvanları ilk kez Ortadoğu'da evcilleştirildi. [Shutterstock]

Genetik bilimci ve antropologların gerçekleştirdiği yeni bir araştırma, Afrika'daki büyükbaş hayvanların ilk kez bugünkü Irak, Ürdün, Suriye ve İsrail'i içine alan Bereketli Hilal bölgesinde evcilleştirildiğini savunan bulgular elde etti.

Missouri Üniversitesi'nden Jared Decker'in başını çektiği araştırmada, Afrikalı büyükbaş hayvan soylarına ait genlerin Orta Doğu'da 10 bin yıl önce evcilleştirilen hayvanlara benzerlik gösterdiği görüldü. Sonuçlar Orta Doğulu çiftçilerin güneye göç ettikçe evcilleştirdikleri hayvanları da beraberlerinde Afrika'ya getirdiklerine işaret etti. Orta Doğu'dan gelen evcil büyükbaş hayvanların Afrika'daki yabani hayvanlarla çiftleşmesi zamanla genetik karmaşanın artmasına neden oldu.

Decker ve meslektaşları, dünyanın dört bir yanındaki büyükbaş hayvan soyları arasındaki genetik benzerlik ve farklılıkları tespit ederek akrabalık derecelerini belirlemeye çalıştı. Elde edilen bulgular Endonezya'daki yerel büyükbaş hayvanların Hindistan'dan getirilen hayvanlarla çiftleştiğini ortaya koydu. Ayrıca, Afrika ve Avrupa kökenli hayvanların İtalya ve İspanya'da, Avrupalı ve Asyalı hayvanların ise Kore ve Japonya'da karıştıklarını gösterdi.

Sonuçlar Amerika'ya özgü uzun boynuzlu hayvanların 16'ncı yüzyıldaki toprak keşiflerinde İspanya'dan getirilen hayvanlara ait gen taşıdığını, aynı zamanda 19'uncu yüzyılda Hindistan'dan ithal edilen hayvanların zamanla Amerika’daki büyükbaş hayvanların soyuna karıştığını gösterdi.

Büyükbaş hayvanların sakladığı genlerin insan tarihine de ayna tuttuğunu belirten Decker, "Afrika'daki evcilleşmiş hayvanların kıtaya özgü olduğuna inanıyorduk. Oysa bu hayvanların binlerce yıl önce Orta Doğu'dan geldiğini gördük. Evcilleştirdiğimiz hayvanların tarihini ortaya çıkararak kendi tarihimizi de daha iyi anlayabiliriz" ifadesini kullandı.

Decker daha etkin gıda üretimi ve hastalıklara dirençli hayvan yetiştirilmesinde hayvan soylarının karışımının büyük önem taşıdığına da dikkat çekti ve elde ettikleri genetik haritanın çiftçilere fayda sağlayabileceğini belirtti.

Kaynak: PLOS Genetics

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;