Bilim-Teknoloji

Facebook haber içeriği sunmaya başladı

Facebook, haber sitelerinin makalelerini doğrudan sosyal ağ üzerinde sunan yeni hizmetini hayata geçirdi. iPhone'da hayata geçen uygulama dokuz haber sitesini kapsıyor.

Konular: Bilim-Teknoloji
Facebook haber sitelerine ait makaleleri doğrudan sunmaya başladı. [Fotoğraf: Facebook]

Facebook, kısa süre önce duyurduğu 'Instant Articles' hizmetini hayata geçirdi. ABD'nin The New York Times, National Geographic, BuzzFeed, NBC, The Atlantic; İngiltere'nin The Guardian, BBC News; Almanya'nın da Spiegel ve Bild sitelerini kapsayan içerik, söz konusu yayımcıların haberlerine doğrudan Facebook üzerinden erişilmesini sağlıyor.

Facebook, yayımcıların endişelerini gidermek için yaptığı açıklamada, okuyucu trafiğinin Google Analytics, comScore ve Omniture gibi ölçüm platformlarıyla entegre olacağını belirtti. Facebook, haber açılma süresini 8 saniyeden birkaç saliseye indireceğini vaat ettiği Instant Articles ile yayımcılara büyük reklam geliri de vaat ediyor.

Yayımcı kuruluşlar makalelerde yer alacak reklamları satmaları halinde gelirlerin tamamına sahio olacakken, Facebook satması halinde gelirin yüzde 70'ini yayımcılara verecek.

Instant Articles, kullanıcıların haber akışında özel bir yere sahip olmayacak. Makalelerin görülme sıklığı, paylaşım ve beğenilere göre değişecek. Facebook, yakın zamanda makalelere yakınlaştırılabilen fotoğraflar, video ve haritalar eklemeyi düşündüklerini ve okuyucu tecrübesinin mobilden daha farklı olacağını belirtti.

Facebook, Instant Articles'ın beklenen ilgiyi görmesi halinde daha fazla yayımcının katılım göstermesini bekliyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;