ABD

Ferguson polisinin ırkçı yazışmaları ortaya çıktı

ABD'nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson'da emniyet müdürlüğü beyaz polisler arasında, ABD Başkanı Obama'yı 'maymuna' benzetmeye kadar uzanan çeşitli ırkçı yazışmaları polis isimleriyle birlikte yayınladı.

Konular: ABD
19 Nisan 2011 tarihli bir yazışmada, 'çok nadir bulunan bir fotoğraf' yazılı bir fotoğrafta Obama 'maymuna' benzetilmiş.

ağustos ayında 18 yaşındaki michael brown'un beyaz bir polis tarafından öldürüldüğü ferguson kasabasındaki polislerin kendi aralarında ırkçılığa varan yazışmaları yayınlandı.  ferguson emniyeti'nin yayınladığı e-postalarda 2008 ila 2011 arasında mahkeme katibi mary ann twitty, eski ferguson polisi rick henke ve william mudd arasındaki yazışmalarda abd başkanı barack obama'yı da konu alan hakaret içerikli ifadeler dikkat çekiyor. 

19 nisan 2011 tarihli bir yazışmada, 'çok nadir bulunan bir fotoğraf' yazılı bir fotoğrafta obama 'maymuna' benzetiliyor. fotoğrafta eski abd başkanı ronald reagan'ın kucağında bir maynum bulunurken, fotoğraf altında "ronald reagan 1962'de obama'nın bakıcılığını yapıyor" ifadesi yazıyor.

yazışmalar da adı geçen üç isim hakkında da, emaillerin ortaya çıkmasının ardından soruşturma başlatılmış, söz konusu isimler görevlerinin sonlanmasından bu yana olayla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı. 

ülke çapına yayılan gösteriler

ferguson, silah taşımayan michael brown isimli gencin, 9 ağustos'ta darren wilson isimli polis tarafından vurulmasıyla gündeme gelmişti. protestocular büyük çoğunluğu siyah olan ferguson kentinde ve tüm abd’de polisin siyahlara yönelik aşırı şiddet kullandığını savunuyor.

abd adalet bakanlığı bu ve benzeri olaylarda polisleri ırkçılık yapmakla suçlayan sert bir rapor yayınladı. bunun üzerine bazı yetkililer istifa etse de, obama da dâhil abd yönetiminin tamamı polis teşkilatını suçlayıcı ifadeler kullanmaktan kaçınıyor, bu ve benzeri olaylarda soruşturmaların davaya dönüşmesine izin verilmiyor. ülke çapına yayılan gösteriler benzer olayların da yaşanması yüzünden 9 ağustos'tan beri ara ara devam ediyor.

ferguson'da nüfusunun neredeyse tamamı siyahlardan oluşsa da, polis merkezinde çalışan 36 polisten sadece ikisi siyah. 

kaynak: reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;