Türkiye

Fidan adaylık başvurusu yaptı

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) eski müsteşarı Hakan Fidan milletvekili olmak için AK Parti'ye aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Konular: Hakan Fidan

milli istihbarat teşkilatı (mit) müsteşarlığı görevinden siyasete girmek için istifa etmesiyle tartışma yaratan hakan fidan, ak parti'ye milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu.

25 mayıs 2010'dan itibaren mit müsteşarı olarak görev yapan fidan istifa dilekçesini 10 şubat'tan geçerli olmak üzere 7 şubat'ta vererek görevinden ayrılmıştı.

fidan'ın istifası, cumhurbaşkanı erdoğan'ın tepkisine yol açmıştı. erdoğan, “mit sıradan bir kurum değildir. sıradan bir insanı da kolay kolay getiremeyiz oraya. mit’in başında son derece güvenilir bir kişi olmalıdır. nitekim ben oraya son derece güvenilen, hatta ‘sır küpüm’ olarak görebileceğim birini getirmiştim” diyerek şunları söylemişti: 

“bu makama gelmiş olan bir kardeşimizin milletvekili adayı olmak ya da onun ötesinde bazı görevleri kafasında planlamak gibi bir durumu olabilir. ya da ona belki bu tür bazı vaatlerde bulunulmuş olabilir, orasını bilemem. ama ben kendisine açık ve net olarak ‘ayrılmanı doğru bulmuyorum’ dedim. senin göreve devam etmen gerekir çünkü burası rastgele bir yer değil. siz gidersiniz, sizin yerinize bir başkası gelir, o ayrı mesele. bunu normal bir memuriyet olarak görebilirsiniz. ama bu öyle bir makam değil. dolayısıyla doğru bulmuyorum ama kendileri artık yorulduklarını söyleyerek, burada daha fazla devam edemeyeceklerini söyleyerek. maalesef böyle bir adım atmayı uygun buldular ve bu adımı attılar. bundan sonraki süreç sayın başbakan’a ait olan bir süreçtir. yerine kim gelecekse sayın başbakan teklif yapar. biz de onar ya da onamayız. kimin geleceği çok önemli, çünkü bizim paralel yapıyla mücadele esnasında neler yaşadığımız, neler çektiğimiz, her şey ortada. böyle bir ortamda böyle bir tabloyla karşı karşıya kalmayı ben asla doğru bulmam.”

kaynak: al jazeera ve anadolu ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;