IŞİD

Fransa Irak'taki IŞİD hedeflerini vurdu

Fransa Irak'taki bazı bölgelerde bulunan IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Amerikan ordusu ise, Arap müttefikleri ile birlikte Suriye ve Irak’ta IŞİD'in kontrolündeki bölgelere dört yeni saldırı gerçekleştirdi.

Konular: Ortadoğu, IŞİD
Fransız savaş uçakları Irak'ta IŞİD hedeflerini vurdu. [Fotoğraf: Reuters]

Reuters'in aktardığına göre Fransa hükümeti Irak'ta IŞİD'e karşı mücadele veren ABD ve müttefiklerine fiilen destek vermeye başladı. Fransız hükümeti tarafından yapılan açıklamada, hava kuvvetlerine bağlı savaş uçakları IŞİD'in kontrolü altında bulunan bazı bölgelere hava saldırısı düzenledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı da (CENTCOM), ABD askeri güçlerinin, Suriye ve Irak sınırları içerisinde tespit edilen hedeflere Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de desteği ile hava saldırıları düzenlediğini duyurdu.

Açıklamada savaş uçakları ve insansız hava araçlarının kullanıldığı dört saldırı düzenlendiği ifade edildi. Saldırıların Halep’in batısına IŞİD’in kontrolünde bulunan noktalara yapıldığı vurgulandı.

CENTCOM tarafından, hedeflerin başarıyla vurulduğuna dair ön izlenimlere sahip olunduğu, verilen hasarla ilgili tespit çalışmalarının sürdüğü de duyuruldu.

Bölgedeki Al Jazeera kaynakları son saldırılarda Halep kentinin batısında yer alan IŞİD’e ait gıda ve lojistik destek depolarının hedef alındığını söyledi. Aynı bölgede bulunan ve IŞİD’in kendisine yeni katılan üyelerini eğittiği bir eğitim kampı da vuruldu.

Suriyeli kaynaklara göre Halep’teki hedeflere yönelik saldırılarda 14 IŞİD üyesi ve sivil hayatını kaybetti.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) ise ABD öncülüğündeki koalisyonun, Kobani kasabasında IŞİD'in bulunduğu alana düzenlediği hava saldırılarında 12 sivil ve çok sayıda IŞİD üyesinin öldüğünü duyurdu.

Açıklamada ayrıca Rakka kentine bağlı Ayn İsa'da IŞİD'in kotrolündeki 93. Tümen'e de saldırı düzenlendiği, koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının Halep'in kuzeyindeki Munbic beldesine bağlı Karakozak köyü civarını da bombaladığı ifade edildi.

Petrol rafinerileri vuruldu

Amerikan ordusu, bugünkü ilk saldırılarda Suriye'de IŞİD'in kontrolündeki 12 petrol rafinerisinin hedef alındığını duyurdu.

CENTCOM, 13 hava saldırısında El Mayadin, Elbu Kemal, Haseke ile Deyr Ez Zor’da IŞİD’in kontrolünde bulunan 12 petrol rafinerisinin hedef alındığını açıkladı.

Hedef alınan küçük ölçekli rafinerilerin IŞİD’in eylemlerine yakıt katkısı sunduğu ve gelecekte operasyonlarını sürdürmesi için de ekonomik kazanç sağladığı kaydedildi.

Her biri günde 300-500 varil petrol üreten bu rafinerilerin IŞİD’e günlük 2 milyon dolar kaynak temin ettiği bildirildi.

Operasyondaki kayba ilişkin ABD'den bir açıklama gelmezken, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, gece düzenlenen saldırıda 14 IŞİD üyesi ile 5 sivilin öldüğünü öne sürdü.

“IŞİD’in Kobani’ye ilerleyişi durduruldu”

Bu arada IŞİD’e karşı mücadele veren peşmerge güçleri Kobani bölgesindeki gelişmelerle ilgili bir açıklama yaptı. Reuters’in haberine göre Kobani’nin 6 km yakınına kadar ilerleyen IŞİD güçleri şiddetli çatışmaların ardından durduruldu.  

Bölgede yaklaşık 20 köyü ele geçiren IŞİD dün son olarak Kobani’ye bağlı Berkıl Dağı, Tel Gazel köyü ile Rubi ve Dunger Bicok mezralarının kontrolünü ele geçirmişti.

Hollanda koalisyona katılıyor

Hollanda Başbakan Yardımcısı Lodewijk Asscher, Hollanda’nın altı F-16 uçağıyla ABD’nin liderliğindeki koalisyonun Irak’taki IŞİD mevzilerine düzenlediği hava saldırılarına katılacağını açıkladı.

Asscher, hükümetin Lahey’de düzenlediği olağanüstü toplantının ardından, “Hollanda, altı tane F-16 uçağını Irak’ta teröre karşı mücadelesi için yürütülen kampanyanın ilk aşamasına katılmak için bir yıl boyunca hazır tutacak” dedi.

Diğer yandan ismini açıklamayan ABD’nin iki yetkilisi, AFP haber ajansına Ürdün savaş uçaklarının dün Suriye’de IŞİD ve benzer silahlı gruplara devam eden hava saldırılarına katıldığını söyledi.

Ürdün, Salı günü ABD’nin öncülüğünde IŞİD’e karşı mücadele koalisyonunun Suriye'ye düzenlediği hava saldırılarına katıldığını doğrulamıştı. Koalisyonunun yanında yer alan diğer dört Arap ülkesi ise Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar'dı.

Reuters’e konuşan ve ismini açıklamayan ABD’nin yetkilisi, ABD’nin iki gündür devam eden hava saldırılarında Horasan lideri Muhsin El Fadli’nin öldürüldüğüne inandığını söyledi.

Kaynak: Al Jazeera, AFP ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;