Nükleer enerji

Fransa'da nükleer santralde patlama

Fransa’daki Flamanville nükleer santralinde patlama meydana geldi. Valilik tarafından yapılan açıklamada, patlamanın santralin makine dairesinde gerçekleştiği, 5 kişinin dumandan zehirlendiği ve herhangi bir nükleer sızıntı riskinin bulunmadığı belirtildi.

[Fotoğraf: AFP / Arşiv]

Fransa'nın kuzeyinde bulunan Flamanville nükleer santralinde patlama meydana geldi. Aşağı Normandiya Valiliği tarafından yapılan açıklamada, patlamanın yerel saatle 10.00 civarı santralin makine dairesinde meydana geldiği ve 5 kişinin dumandan hafif etkilendiği belirtildi. Açıklamada, santralin hassas nükleer bölümü dışında bir yangının belirlendiği ifade edildi. 

Santral güvenliği açısından hazır bekletilen acil müdahale planının devreye sokulmadığı belirtilirken, tedbir olarak bir numaralı reaktörün durdurulduğu, 2 numaralı reaktörün ise üretime devam ettiği açıklandı.

Bölgedeki yetkililerden Olivier Marmion, “Bu önemli bir teknik olay, ancak nükleer kaza değil” dedi.

Grafik: AFP

1987 ve 1988 yıllarında üretime başlayan su basınçlı iki reaktöre sahip Flamanville nükleer santralinde daha önce de kazalar meydana gelmişti. 2012'de bir numaralı reaktörde farkedilen sızıntı, bölgede büyük panik yaşanmasına neden olmuştu. 

Kaynak: AFP ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;