Futbol

Futbol Halep’e geri döndü

Suriye’deki iç savaşın en şiddetli yaşandığı Halep’e futbol, 5 yıl aranın ardından geri döndü.

Konular: Spor, Suriye
Al-Ittıhad, Hurriya’yı 2-1 yendi. [AFP]

Halep’te 5 yıl sonra ilk kez bir futbol maçı oynandı. Cumartesi günü Al-Ittıhad, Hurriya’yı 2-1 yendi.

2011’den beri Halep’te hiç resmi futbol maçı oynanmamıştı.

Stadyum bakımsız, çim yıpranmış ve soğuktan kahverengiye dönmüştü. Buna karşın taraftarlar ‘futbol coşkusuyla’ tribünleri doldurmuştu. Tribünlerin hemen arkasında ise Beşar Esed’in posteri vardı.

Al Ittıhad oyuncusu Ömer Hamidi maçtan önce “Beş yıl aranın ardından Halep’e dönmenin verdiği hissi anlatamam. Kalbim çok hızlı atıyor” dedi.

Maçlarını sahil kenti Lazkiye’de oynayan Hurriya futbolcusu Firas Al-Ahmad da eve dönmekten duyduğu mutluluğu paylaştı: Halep’te daha iyi oynuyoruz. Halep’in adını daha yukarılara ulaştırmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Tribünlerdeki taraftarlardan Ghassan Mahmoud ise “Halep’te herhangi bir maç yapılmadığı için biraz umutsuz hissetmeye başlamıştık. Fakat şimdi daha güvendeyiz. Kalabalığın tribünlere geri döneceğini umuyorum” diye konuştu.

İç savaşın başlamasının ardından 6 yıl önce Suriye Ligi askıya alınmıştı. 2012’de maçlar yalnızca Şam ve Lazkiye’deki şehirlerde yeniden başladı.

Kaynak: Al Jazeera ve AFP

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;