Yeni Anayasa

Galibiyet var zafer yok

‘Anlamlı bir evet’ için yola çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve 'Evet' cephesi genel sonuç olarak istediğini aldı, halk ‘Başkanlık sistemine evet’ dedi ancak oy oranı 'Evet' cephesinin beklediği kadar güçlü olmadı. 'Evet' blokunu oluşturan partilerin son seçimdeki oy oranı yüzde 62 civarındayken bu blok referandumda yüzde 51 civarında bir oy alabildi.

1 Kasım genel seçimlerinde AKP, MHP ve BBP blokunun oy oranı yüzde 61, 93'tü. Bu üç parti referandumda 'Evet' blokunu oluşturdu. 'Evet' blokunun referandumda aldığı oy oranı ise yüzde 51,3 olarak gerçekleşti. Burada yüzde 10'dan fazla bir kayıp var. 

CHP, HDP ve Saadet Partisi'nin 1 Kasım'da aldığı oy oranı ise yüzde 37,46'ydı... Bu partilerin oluşturduğu 'Hayır' bloku, referandumda yüzde 48,7 oy aldı. Bu da 'Hayır' blokunun 1 Kasım'a göre yüzde 10'dan fazla bir yükseliş gösterdiğini ortaya koyuyor.

'Evet' cephesi yüzde 50'yi aşarak, sistem değişikliğini getirmeyi başarsa da daha güçlü bir 'evet'i sandıktan çıkaramadı.

3 Büyükşehirde de 'Evet' bloku geriledi

İstanbul, Ankara ve İzmir'de de 'Evet' blokunu oluşturan partiler oy kaybetti. 

1 Kasım'da İstanbul'da yüzde 58 civarında olan AKP, MHP oyları, 16 Nisan'da yüzde 49'a geriledi. 

Ankara'da 1 Kasım'da yüzde 63 olan AKP, MHP oyları, bu referandumda yüzde 49'a geriledi. 

İzmir'de ise 1 Kasım'da yüzde 42 olan iki partinin oyu, 'Evet' blokuyla birlikte yüzde 31'e düştü. 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;