Gezi Parkı eylemleri

Gezi davasında 'gösteri hakkı' vurgusu

Kadıköy'de Eylül 2013'teki Gezi eylemleri sırasında 1'i ABD vatandaşı 16 kişi hakkında açılan davada 15 sanık beraat etti. Kararda, "Herkes izin almadan yürüyüş düzenleme hakkına sahiptir" denildi.

Gezi Parkı eylemlerinin yıl dönümünde Taksim'e çıkan yollar kapatılacak. ARŞİV [Fotoğraf: Özgür Tekşen / Al Jazeera Türk]

Kadıköy'de Eylül 2013'teki Gezi Parkı eylemleri sırasında çıkan olaylarla ilgili açılan davada 15 sanık beraat etti. 19. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında mahkeme, sanıklar hakkında "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama", "görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından dava açıldığını belirtti, yüklenen suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmadığına hükmetti.

Sanıklardan ABD vatandaşı Sarah Elizabeth'in savunmasının alınamamış olduğunu ifade eden mahkeme, Elizabeth hakkındaki davanın başka bir esas üzerinden devam edilmesine karar verdi.

AİHM ve AİHS kararlarına atıf

19. Asliye Ceza Mahkemesi davaya ilişkin gerekçeli kararında ise Toplantı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına yer verdi. "Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının demokratik hukuk devletinin en temel unsurlarından biri olduğunu" söyleyen mahkemenin gerekçeli kararında şöyle denildi.

"Toplanma ve gösteri yürüyüşü hakkı, Anayasamızın 34. maddesinde güvence altına alınmış durumdadır. Bu hükme göre, 'Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir' denilmiştir. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkının hangi hallerde serbestçe kullanılabileceği ve hangi hallerde bu özgürlüğe müdahale edilebileceğini tayin etmek için Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na bakmak yeterli değildir. Bunun için, iç hukukumuzun parçası olup, kanunlarımızın üstünde bir konumda olan AİHS ve bu sözleşmeyi yorumlayan AİHM kararlarına bakmak zorunludur."

"Gösteriyi kanunsuz hale getirmez"

"Bir toplantı ve gösteri yürüyüşü için önceden izin alınmamış ya da bildirimde de bulunulmamış olması, ilgili gösteriye müdahale etmek için asla yeterli değildir" denilen kararda, "Böylesi bir durum, ilgili gösteriyi tek başına 'kanunsuz' hale getirmemektedir. Demokratik hukuk toplumunda yaşayan her birey, hoşnutsuzluğunu, itirazını ve taleplerini; toplanarak, gösteri ve yürüyüş yaparak, bu şekilde kamuoyuna sesini duyurarak, cebir ve şiddete, tehdit yöntemlerine başvurmadan, korku ve baskı ile gizlenip hukuka aykırı faaliyetlere kalkışma ihtiyacı duymadan dile getirebilmelidir" ifadelerine yer verildi.

7 yıla kadar hapis istemi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı 5 sayfalık iddianamede, Gezi Parkı eylemlerine destek içiin sosyal medya üzerinden 12 Eylül'de saat 21.00 sıralarında Kadıköy Altıyol Boğa Heykeli önü ve Söğütlüçeşme metrobüs durağında toplanılacağı belirtilmişti. Bu grupların AK Parti Kadıköy ilçe binası önüne yürüyeceği ve ilerleyen günlerde iskele polis karakolunun yanında bulunan parka çadır kurulacağının planlandığı anlatılmıştı.

İddianamede, 2 bin kişiye yakın bir grubun polisin ihtar ve zor kullanmasına rağmen direndikleri ve cebir kullandıkları, güvenlik güçlerine karşı görevlerini yaptırmamak için direndikleri savunulmuştu. ABD vatandaşı Sarah Elizabeth Perrich'in de aralarında bulunduğu 16 kişi hakkında, "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama", "görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından, 1'er yıl 2'şer aydan 7'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;