Bilim-Teknoloji

Google'a güven medyadan fazla

ABD'li araştırma şirketi Edelman'ın yaptığı son ankete göre, internet kullanıcıları, haber sitelerinden çok Google'da arayıp buldukları habere inanıyor. Ankete katılanların yüze 63'ü Google'a güvendiğini söylerken haber sitelerine güven yüzde 53'te kaldı.

Konular: Bilim-Teknoloji
[Fotoğraf: Shutterstock]

Dünya çapında yapılan ankete katılan 33 bin kişiden yüzde 53'ü sadece internette yayınlanan haberlere inanırken, yüzde 63'ü arama motorlarının sunduğu haberlere inandığını söyledi. Bu da insanların bir haber sitesindekine değil de aynı sitenin Google'da aramayla bulunan haberlerine güvendiklerini ortaya koyuyor.  

Bunun bir nedeni, haber sitelerinin, haberleri, her platform için farklı bir biçimde sunuyor olması. Başlıklar, arama motorları için optimize edilirken, Google gibi platformların da aramalarda daha kısa, daha net ve anlaşılır başlık ve spotlara sahip haberlere arama sonuçlarında öncelik vermesinin de insanların arama motorlarında karşılarına çıkan haberlere daha fazla inanma eğilimine sahip olmasında payı bulunuyor. 

Rapora göre, sosyal medyada paylaşılan haberlerin başlıkları daha yoruma açık şekilde seçilirken, Facebook'un haber paylaşımında Google'ı geçtiğine dikkat çekiliyor. 

Edelman'ın raporunda, ankete katılanların yüzde 78'i akrabaları ve arkadaşlarının internette paylaştığı haberlere inanıyor. 

Akademisyenlerin paylaştığı haberlere inananların oranı yüzde 65, 

Gazetecilerin paylaştığı haberlere inananların oranı ise yüzde 44. 

 

Kaynak: Quartz

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;