Bilim-Teknoloji

Google'ın bedava internet projesine darbe

Google'ın gökyüzünden bedava internet indirme projesi için test ettiği güneş enerjili uçaklardan biri, deneme uçuşu sırasında yere çakıldı.

Konular: Bilim-Teknoloji
Google, dev güneş enerjili uçaklarıyla internet 'taşıyayacak.' [Fotoğraf: Titan Aerospace]

Google'ın satın aldığı Titan Aerospace firması tarafından geliştirilen güneş enerjili uçağında, New Mexico eyaletinde 1 Mayıs günü gerçekleştirilen deneme uçuşunda düştüğü öğrenildi.

Bloomberg Business'ın haberine göre, kanat genişliği 50 metre olan uçak, havalanmasından kısa süre sonra düştü. Albuquerque kentindeki özel bir pistten havalanan uçağın neden düştüğünü belirlemek için ABD Ulusal Taşımacılık Güvenliği Kurulu tarafından inceleme başlatıldı.

Google, geçtiğimiz yıl satın aldığı Titan Aerospace'in uzun süre havada kalabilen uçaklarıyla gökyüzünden internet aktarımı yapmayı amaçlıyor. Uydulardan gönderilen sinyaller gibi belli irtifalardan internet erişimi sağlaması amaçlanan uçaklar, gelişmekte olan ülkelere bedava çevrimiçi hizmet sunmayı hedefliyor.

Facebook ile internet yarışı veriyor

Google adına açıklama yapan Courtney Hohne, 'prototip uçak çakılmış olmasına rağmen iyimser olduklarını ve yeni teknolojiler geliştirme aşamasında her zaman zorluklar yaşanacağını' belirtti.

Google gibi 'Internet.org' adlı bir proje başlatan Facebook, rakibi gibi dünyanın dört bir yanına bedava internet sağlamayı istiyor. Facebook bu kapsamda Google'dan önce Titan'ı satın almak istemiş ancak daha sonra Britanya merkezli Ascenta firmasıyla anlaşmıştı.

Google'ın çakılan Solara 50 adlı uçağı, kanatlarında güneş ışınlarından enerji üreten hücreler taşıyor. Bataryalarında enerji depolayabilen uçağın beş yıl süreyle havada kalabilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Bloomberg Business ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;