Bilim-Teknoloji

Gooogle Ay görevi için ilk firmaları belirledi

Google, Ay'ın yüzeyine inmeyi ve Dünya'ya bilgi göndermeyi başaracak uzay aracı geliştirecek firmaları belirlemek için başlattığı Lunar XPrize projesinde beş firmaya 5.25 milyon dolar ödül dağıttı.

Konular: Bilim-Teknoloji
Google Lunar XPrize yarışması 2016'da sonlanacak.

Dünyanın dört bir yanından uzay-havacılık firmalarının 20 milyon dolarlık büyük ödül için yarıştığı Google Lunar XPrize, ilk büyük ödülünü dağıttı. Yaptıkları başarılı testlerde Google'ın gözüne girmeyi başaran beş şirkete toplamda 5.25 milyon dolar ödül dağıtıldı.

Firmalar, 2014'te gerçekleştirdikleri testlerde Google'ın belirlediği üç basamağı başarıyla geçti. Testlerde uzay araçlarının başarıyla yüzeye inebildiği, Ay yüzeyinde en az 500 metrelik alanda hareket edebildikleri ve Dünya'ya sinyal gönderebildikleri ortaya kondu.

Google, testleri başarıyla geçen firmalardan ABD merkezli Astrobotic ve Moon Express, Japonya merkezli Hakuto, Hindistan merkezli Indus ve Almanya merkezli Part-Time Scientists firmalarına toplam 5.25 milyon dolar ödül dağıttı. Halen 18 uzay-havacılık firmasının yer aldığı Google Lunar XPrize'da büyük ödül 20 milyon dolar. Google'ın yarışma sonuna kadar başarı gösterecek takımlara 30 milyon dolara kadar çıkan yardımlarda bulunması bekleniyor.

Lunar XPrize, 31 Aralık 2016 tarihinde sona erecek. Yarışma kapsamında en az bir takımın 2015 sona ermeden Ay görevi için belirlenmesi gerekiyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;