Türkiye

Gül'ün görev süresi yedi yıl

Meclisteki anayasa alt komisyonunda kabul edilen tasarıya göre cumhurbaşkanına yeniden seçilmek için aday olamayacak.

Haberin Öne Çıkanları

Paket tasarı

Seçim yardımları sınırı

İstifa edilmiyor

Gül görev süresiyle ilgili son yaptığı açıklamada "Bir şey söylemem. Karar neyse bir an önce netleşmesini çok arzu ederim" demişti. [Reuters]

tbmm anayasa alt komisyonu, cumhurbaşkanı seçimi kanunu tasarısı'nı, "11. cumhurbaşkanı'nın görev süresi yedi yıldır" ifadesini de ekleyerek kabul etti. tasarıya yer alan maddeye göre gül’e ikinci kez cumhurbaşkanı seçilme hakkı verilmeyecek.

komisyon toplantısına başkanlık eden ak parti istanbul milletvekili mustafa şentop gazetecilerle yaptığı açıklamada, “11. cumhurbaşkanı'nın görev süresi yedi yıldır” ifadesinin geçici maddede yer aldığını belirterek, “11. cumhurbaşkanı'nın değişiklik öncesi hükümlere göre seçildiğini, dolayısıyla o hükümlere tabi olduğunu, süresinin bu anlamda yedi yıl olduğunun ifade edildiğini” belirtti.

aday olamayacak

bir gazetecinin “mevcut cumhurbaşkanı bir daha aday olabilecek mi?” sorusuna şentop, “hayır olmayacak” karşılığını verdi.

tasarıda seçim yardımlarının üst sınırının "en yüksek devlet memurunun aldığı toplam maaş miktarını aşamayacağının" yer aldığını belirten şentop, "ysk zaten bunu ilan edecek" dedi.

şentop, "cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar aday olduğunda onların istifasının gerekip gerekmediği konusuyla ilgili olarak da,  “aday adayları istifa etmiyor. adaylıkları kesinleşenler görevlerinden ayrılmış sayılıyor. bunun içinde milletvekilleri, başbakan, bakanlar, cumhurbaşkanı yok. çünkü milletvekili seçimine gidildiği zaman da milletvekilleri, bakanlar, başbakan ayrılmıyor, sadece 3 bakanla ilgili geleneğimiz var” ifadesini kullandı.

2007'de kriz yaşanmıştı

türkiye, 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerini sancılı geçirmişti. nisan ayındaki seçimlerde anayasa mahkemesi devreye girerek oylamada 367 milletvekili şartı getirmiş, türk silahlı kuvvetleri de (tsk) 27 nisan gecesi internet sitesinde muhtıra yayınlamıştı.

seçim sürecinin başarısızlığı uğraması üzerine erken seçim kararı alan hükümet, 22 temmuz seçimlerinden yüzde 46'yı geçen bir oyla zafer kazanarak çıkmış ve ağustos ayında türkiye büyük millet meclisi'nde (tbmm) yapılan oylamada abdullah gül cumhurbaşkanı seçilmişti.

gül'ün seçilmesinden bu yana devam eden 'beş yıl mı?' yoksa 'yedi yıl mı?' tartışmasında tarih daralırken, cumhurbaşkanı gül görev süresiyle ilgili son yaptığı açıklamada "bir şey söylemem. karar neyse bir an önce netleşmesini çok arzu ederim çünkü yakışık almayan bir durum ortaya çıkıyor" demişti. gül, "daha da açık söyleyeyim, siyasetle ilgili herhangi bir beklenti ve hesabım da yok. bunun da bilinmesini isterim" diye konuşmuştu.

kaynak: ajanslar
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;