Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu

Günay ve Özdalga AKP'den istifa etti

Partilerinin kesin ihraç istemiyle disipline sevkettiği iki isim İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay ve Haluk Özdalga yönetimin kararını beklemedi. Her iki isim de AKP’den istifa etti.

Konular: Türkiye, AKP

Haberin Öne Çıkanları

AKP'den iki istifa daha

Ertuğrul Günay istifa etti

Haluk Özdalga istifa etti

AKP Ankara Milletvekili Haluk Özdalga istifasını basın toplantısıyla açıkladı.
Haluk Özdalga Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek istifa etti. [AA]

Her iki isim de istifa kararını Meclis’te arka arkaya düzenledikleri basın toplantısıyla duyurdu. Ertuğrul Günay basın toplantısına “Bugün özel bir gün, Mehmet Akif’in ölüm yıldönümü. Para kabul etmeyen bir ahlâk abidesi. O’ndan öğrenecek çok şey var” diyerek başladı. Ardından yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına adı karışan AKP’li isimleri eleştirdi.

‘Masum ve mağrur kesim gelişti’

Günay, AKP’de ‘Masum ve mazlum’ ile ‘Mütehakkim ve mağrur’ iki ayrı kanat geliştiğini savundu. “Partinin tepesindeki mağrur ve mütehakkim kesime bir şey anlatma şansı kalmadı” dedi. Günay bunun gerekçesini de “Çünkü onlar kibir doğrultusunda bir başka yere doğru yelken açıp gidiyorlar” diyerek açıkladı. Günay istifasını “Bu kesimle yollarımızı ayırıyoruz” sözleriyle duyurdu.

‘Yönetim işimizi kolaylaştırdı’

Ankara Milletvekili Haluk Özdalga da Türkiye’nin gidişiyle ilgili endişeleri olduğunu söyledi. “Bunu bir devlet ve rejim krizi olarak görüyorum. Bu gidişin demokratik rejim içerisinde sürmesi mümkün değil” dedi.

Hem Özdalga hem Günay disipline sevk edilmelerinin işlerini kolaylaştırdığını söyledi. Günay Merkez Yürütme Kurulu’nun ihraç istemi için “Myk ve sayın genel başkan bizim vermekte zorlandığımız tereddüt ettiğimiz bir kararı teşvik ettiler. Bir anlamda kolaylaştırdılar.” değerlendirmesini yaptı.

Haluk Özdalga ise “Disipline sevk edilmeseydim bugün istifa açıklaması yapıyor olabilir miydim? O galiba biraz hızlandırdı olayı diye düşünüyorum. “ ifadelerini kullandı.

CHP’ye dönecek mi?

Günay, gazetecilerin “CHP’ye dönecek misiniz?” sorusuna net bir şekilde “Hayır” yanıtını verdi.

"Siyaset tren gibidir"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, partisinden istifaları "Siyasetin doğasında var" diye değerlendirdi. Manisa'da konuşan Arınç, "Demirel'in bir tabiri vardı: Siyaset bir tren gibidir. Bazen inenler olur binenler olur ama tren yoluna devam eder. Fırıldak Kubi gibi olmadıktan sonra siyasette giren de ayrılanlar da olacaktır" dedi. 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;