Bilim-Teknoloji

Güneş enerjisiyle dünyayı dolaşacak

Güneş enerjisiyle çalışan ilk uçak Solar Impulse’ın yaratıcıları yeni geliştirdikleri uçakla hedef büyüttü. Solar Impulse 2, 2015'te dünyanın çevresini turlamaya hazırlanıyor.

Konular: Bilim-Teknoloji

Haberin Öne Çıkanları

Solar Impulse 2 uçuşa hazır

Günlerce havada kalacak

Uçuş 5-6 ayda tamamlanacak

Uçağın yeni tasarımında kanat genişliği 72 metreye ulaşıyor. [Getty Images]

solar impulse’ı geliştiren bertrand piccard ve andre borschberg, "yeni ürettikleri solar impulse 2’nin hiç yere inme ihtiyacı hissetmeden süresiz olarak havada kalabilme yeteneğine sahip olduğunu" söyledi. gelecek yıl için planladıkları geziyle dünya etrafında güneş enerjisiyle işleyen bir uçakla dolaşmanın mümkün olduğunu göstermeyi amaçladıklarını ifade eden borschberg, eşsiz özellikleri olan solar impulse 2’yi bu gezide kullanacaklarını duyurdu.

ap haber ajansına konuşan borschberg, "enerji konusunda sürdürülebilir bir uçağımız var... bundan sonra yapmamız gereken sürdürülebilir bir pilot geliştirmek" açıklamasını yaptı. solar impulse 2'nin beş, altı gün aralıksız uçuş kapasitesi olduğuna değinen borschberg, 'uçakta tuvalet bile bulunduğunu, pilotların egzersiz yapabilmesi ve dinlenmesi için koltukların yatabildiğini' söyledi. borschberg, solar impulse projesiyle en büyük amaçlarının 'yenilenebilir enerjinin sunduğu potansiyeli gözler önüne sermek olduğunu' vurguladı.

solar impulse 2'nin özellikleri

isviçre’nin payern hava üssünde solar impulse 2’nin tanıtımını yapan piccard ve borschberg, uçağın, solar impulse’ın bundan beş yıl önce yapılan tek koltuklu prototipinin geliştirilmiş modeli olduğunu bildirdi.

piccard ve borschberg'in verdiği bilgiye göre, yeni geliştirilen uçağın iki tarafına kadar uzanan tek parça halindeki kanadını kaplayan 7200 adet güneş hücresi, eski uçağa göre daha iyi enerji depolama kapasitesine sahip bataryalarla donatılmış bulunuyor. kanatları prototipe göre 8 metre daha uzun olan uçağın kanat genişliği 72 metreyi buluyor. boeing 747 jumbo jetlerden bile daha uzun olan bu kanatların ağırlığıysa sadece 2,3 ton geliyor.

yeni uçakta kullanılan malzemelerin de eskisine göre daha hafif olduğunu belirten borschberg, daha verimli çalışan elektrik motorlarına sahip uçaktaki oturma koltuğunun yolcu uçaklarındaki business sınıfta kullanılanların ayarında olduğunu ifade etti.

solar impulse 2 ile gelecek yıl yapacakları, günlerce aralıksız havada kalmayı gerektiren gezinin, 20 uçuş günü süreceğini söyleyen borschberg, molalar verilerek yapılacak gezinin beş, altı ayda tamamlanacağını kaydetti.

daha temiz enerji kaynaklarının kullanımı imkanlarının sergilenmesine imkan veren uçağın yapımına, en son teknolojileri solar impulse 2’nin hizmetine sunan 80 kadar şirketin katkı sağladığı bildirildi.

güneş enerjisiyle büyük işler başarıyor

isviçre uçak lisansına sahip solar impulse, ilk test uçuşunu aralık 2009’da yapmasının ardından 7-9 temmuz 2010’da 9 saati gece olmak üzere 26 saat aralıksız uçmayı başarmıştı. havada aralıksız 36 saat kalması amacıyla geliştirilen solar impulse, 2012’de isviçre’den yola çıkarak ispanya ve fas’a yaptığı başarılı uçuşların ardından kıtalar arası uçmayı başaran güneş enerjisiyle işleyen ilk uçak olmuştu.

solar impulse 2013’te de abd’yi boydan boya geçerek bunu başaran güneş enerjisiyle işleyen ilk uçak olarak tarihe geçmişti. uçak, 3 mayıs 2013’te san francisco havaalanı'ndan başlayan abd gezisini, uzun bir zamana yayılmış olarak gerçekleştirmişti. abd üzerinde gece ve gündüz aralıksız uçan solar impulse uzun süreli beş mola vererek gerçekleştirdiği gezisini 6 temmuz 2013’te new york'taki john fitzgerald kennedy havaalanı'na inerek tamamlamıştı.

kaynak: aa ve ap

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;