Türkiye

Güneş panelli bisikletiyle dünyayı geziyor

46 yaşındaki İsviçreli gezgin, güneş paneli ile güçlendirdiği üç tekerli bisikletiyle dünyayı geziyor. 8 ülkeyi geride bırakan gezgin şu an Türkiye'de ve hedefinde Çin var.

Konular: Türkiye, Dünya

İsviçreli gezgin David Brandenberger, güneş enerjili bisikletiyle çıktığı dünya turunun Türkiye durağında Kapadokya'ya geldi. Brandenberger, 3 tekerlekli bisikletine bağladığı güneş enerjisi panelleriyle kaplı 4 metrelik römork dizayn ederek, dünyayı çevreye zarar vermeden dolaşıyor.

Güneş enerjisi ile çalışan bisikletiyle 10 aydır yollarda olduğunu belirten 46 yaşındaki David Brandenberger, yolculuğuna Çek Cumhuriyeti'nden başladı. Hollanda, Almanya, Slovakya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye'yi ziyaret eden gezginin sonraki durağu Gürcistan.

Geçen yıl temmuz ayında başladığı yolculuğu sırasında gezdiği ülkelerin ve dolaştığı bölgelerin fotoğraflarını çektiğini aktaran Brandenberger, temel ihtiyaçlarını karşıladığı malzemelerini bisikletine monte ettiği römorkta taşıyor. Panellerden topladığı enerji, bisikletin hızını artırıyor.

Brandenberger, yolculuğunu şöyle anlattı:

"Yolculuğum 2015 yılında Çek Cumhuriyeti'nden başladı. Slovakya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan üzerinden geldim ve şu anda Türkiye'yi dolaşıyorum. Gidebildiğim yere kadar devam edeceğim. Muhtemelen bu yolculuk, Gürcistan, Azerbaycan, İpek Yolu üzerinden Uzak Doğu, Çin'e ve umarım Avusturalya, Güney ve Kuzey Amerika'ya kadar gidecek. Ama ne kadar devam edeceğimi ya da ne kadar uzağa gideceğimi bilmiyorum."

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;