Güney Sudan

Güney Sudan’da BM üssüne baskın

Pazar günü darbe girişiminin engellendiği Güney Sudan’da Birleşmiş Milletler (BM) üssüne saldırı oldu. Olayda 2 BM askerinin yanı sıra en az 20 sivil öldü.

Konular: Afrika
Öldürülen BM askerleri, cenaze törenleri için Güney Sudan’ın başkenti Cuba’ya nakledildi. [AFP]

Güney Sudan’daki Jonglei Eyaleti’nde çatışmalardan kaçan sivillerin sığındığı Birleşmiş Milletler (BM) üssüne saldırı düzenlendi. BM Barış Gücü’ne bağlı 2 Hint asker ölürken, göğsünden yaralanan 1 asker hayati riski atlattı. Üsse sığınan sivillerden en az 20’si de hayatını kaybetti.

BM Güney Sudan Barış Gücü, Perşembe günü gerçekleşen olayla ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre 2 bine yakın silahlı genç, Akobo üssüne sığınan sivillere saldırdı. Daha sonra üsse giren saldırganlar, ordu ve BM güçlerinin gelmesi üzerine silahları ve mühimmatları alarak kaçtı. Üste bulunan BM askerleri ve siviller ise Cuma sabahı daha güvenli üslere nakledildi.

Pazar günü ülkede yaşanan darbe girişiminin ardından ülkede yaşanan çatışmalarda en az 500 kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Ülkenin Devlet Başkanı Salva Kiir, darbe girişiminden eski yardımcısı Riek Machar’ı sorumlu tutuyor. Ancak Machar suçlamayı reddediyor. Salva Kiir destekçisi Dinkalar ve Machar destekçisi Nuerler arasındaki çatışmaların ülkede iç savaşa yol açmasından endişe ediliyor. Akobo üssündeki saldırıda da saldırganlar Nuer, ölen siviller ise Dinka kökenliydi.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Edmond Mulet, 35 bini aşkın kişinin ülkedeki BM üslerine sığındığını belirtti.

Cuma akşamı ülkenin başkenti Cuba’da bulunan altı Afrika ülkesinin dışişleri bakanları, krizi çözmek üzere Salva Kiir ile görüştü. Mulet, Salva Kiir’in koşulsuz diyalog çağrısına onay verdiğini söyledi.

Kaynak: Al Jazeeda ve Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;