Afrika

Güney Sudan'da tansiyon yüksek

İç savaşa sürüklenen ülkede bir tahliye operasyonu sırasında Amerikan askerî uçaklarına ateş açılması gerginliği artırdı. Beyaz Saray, "Obama, durumu yakından izliyor" açıklaması yaptı.

Konular: Güney Sudan
Güney Sudan'da ABD savaş uçaklarına ateş açıldı. [AFP]

Beyaz Saray, Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'ın, Washington'daki yardımcılarıyla yaptığı toplantının ardından Hawaii’de tatil yapan Obama'ya telefonla bilgi verdiği duyurdu.

Açıklamaya göre, Obama, "askeri güç kullanarak iktidarı ele geçirmeye yönelik her türlü girişim ABD ve diğer ülkelerin Güney Sudan'a yardımını kesmesi sonucunu doğurur" uyarısında bulundu.

Obama'nın danışmanlarına, Güney Sudan'daki ihtilafın barışçıl şekilde, müzakereler yoluyla halledilebileceğini söylediği kaydedildi.

ABD uçaklarına ateş açıldı

Güney Sudan'da, ordu ile yönetime başkaldıran askerler arasında çatışma alanı haline gelen bir bölgede Cumartesi günü üç Amerikan askerî uçağı vuruldu.

Olay sırasında Amerikan uçakları, isyancıların kontrolündeki Bor kentinde Amerikan vatandaşlarını tahliye etmeye çalışıyordu. ABD Başkanı Barack Obama tahliye operasyonu için 45 asker görevlendirmişti.

Komutanlık, saldırının ardından operasyonun iptal edildiğini ve uçakların Güney Sudan dışında bir piste indirildiğini bildirdi.

35 bin kişi BM'ye sığındı

Cuma günü Akobo’daki çatışmalarda en az 11 sivil ve iki Birleşmiş Milletler Barış Gücü askeri ölmüştü.

BM askerleri, Akobo’daki üslerinin Cumartesi günü Nuer kabilesi üyesi iki bin kadar silahlı genç tarafından kuşatıldığını ve kendilerine sığınan Dinkalar’a ateş açtığını duyurdu.

BM yetkilileri çatışmaların başlamasından bu yana 35 bin sivilin karargâhlarına sığındığı belirtiyor.

Çatışmalar bir haftadır sürüyor

Şiddet olayları geçen hafta bir grup askerin başkent Cuba'da darbe girişiminde bulunmasıyla başladı. Dinka kabilesi üyesi olan Devlet Başkanı Salva Kiir’in, darbe girişiminden Nuer kabilesi üyesi eski yardımcısı Riek Machar’ı sorumlu tuttu.

Hükümet, şiddet olaylarında 500’ü aşkın kişinin öldüğünü, onbinlerce kişinin de evlerinden kaçtığını duyurdu.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;