Suudi Arabistan

Hacda izdiham: 753 ölü, 887 yaralı

Hac için Suudi Arabistan'da bulunan hacıların Mina'da şeytan taşlama alanına gittikleri caddede izdiham çıktı. En az 753 kişi öldü, 877 kişi de yaralandı. 4 Türk hacı hayatını kaybetti, 5'inden haber alınamıyor. Suudi Arabistan Sağlık Bakanı, talimatları uygulamayan hacıları suçladı.

Suudi Arabistan'da hac için gelenlerin bulunduğu Mina'da çıkan izdihamda en az 753 kişi hayatını kaybetti. Suudi Arabistan sivil savunma ekiplerinin verdiği bilgiye göre, izdihamda 887 kişi de yaralandı. Sivil savunma ekiplerinin kurtarma çalışmaları devam ediyor. 

Suudi yetkililer izdihamın, Kâbe’den şeytan taşlama alanına giden 204 ve 223 numaralı caddelerin kesişiminde, hacı gruplarının aniden karşılaşması sonucu yaşandığını açıkladı.

Ekberiye televizyonuna konuşan Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Halid Falih, hacıların kendilerine bildirilen zamanlarda hareket etmediğini söyledi. Bunun kazanın başlıca nedeni olduğunu savunan Bakan Falih, "Hacılar talimatları uygulasaydı, böyle bir kazadan kaçınılabilirdi" dedi.

Ölen ve yaralananların tahliyesi için olay yerinde çalışmaların sürdüğü, bölgeye sevk edilen 4 bin personelin 200 ambulansla olayda hayatını kaybedenleri ve yaralananları hastanelere taşıdıkları bildirildi.

İzdihamda yaralanan bir kişi hastaneye götürülürken.
[[Fotoğraf: Reuters]]

2 milyon hacı adayı Suudi Arabistan'da

Hacılar izdihamın yaşandığı Mina'da 'şeytan taşlama' için bulunuyordu. Hac ibadeti için bu yıl yaklaşık 2 milyon kişi Suudi Arabistan'ın Mekke kentine gitti. 

Mekke'de yaklaşık 10 gün önce de Kâbe'de bulunan vinçlerden biri düşmüş, kazada 107 kişi ölmüş, 238 kişi de yaralanmıştı.

İran, Mina'daki izdihamda hayatını kaybedenler için üç gün yas ilan etti.

Kaynak: AA, Reuters, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;