Yemen

Hadi'den Husilere: Başkenti terk edin

Yemen'de darbeden bu yana Sana'da ev hapsinde tutulan Yemen Cumhurbaşkanı, Al Jazeera aracılığıyla Husilere "Başkenti terk edin" çağrısında bulundu.

Konular: Ortadoğu
Hadi, Husileri daha kapsayıcı bir anayasa oluşturmak için masaya oturmaya davet etti. [Fotoğraf: Reuters-Arşiv]

Şii Husilerin darbesinden bu yana Yemen'in başkenti Sana'da tutulduğu ev hapsinden kurtularak Husi karşıtlarının güçlü olduğu memleketi Aden'e giden Cumhurbaşkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi, Al Jazeera televizyonu aracılığıyla Huşilere "Sana'yı terk edin" çağrısında bulundu. 

Hadi'nin açıklaması, Husiler tarafından evi basılmak suretiyle, zorla görevi bıraktığını açıklaması ve istifasının resmiyeti olmaması dolayısıyla Cumhurbaşkanı sıfatıyla yayınlandı. 

Açıklamasında yaşananları 'darbe' olarak tanımlayan Hadi, Husileri daha kapsayıcı bir anayasa oluşturmak için masaya oturmaya davet etti.

Hadi ayrıca milislerin kontrolünde olmadı gerekçesiyle toplantının yerinin Aden veya Taiz şehirleri olabileceğini ifade etti. 

'Başkenti değiştirin'

Yemen'in güneyindeki Aden kentinde 15 Şubat'ta düzenlenen 'Genişletilmiş Ulusal Buluşma' toplantısında taraflar "Sana'dan başka bir kentin başkent yapılması" çağrısı yapmıştı. Açıklamada uluslararası toplumun bu karara destek vermesi istenmişti.

BMGK ise, 16 Şubat'ta Yemen'in başkenti Sana'da, hükümet ve güvenlik kurumlarını ele geçiren Şii Husilere, bu kurumlardan silahlı güçlerini çekmeleri ve siyasi liderleri koşulsuz serbest bırakmaları çağrısı yapmıştı.

Uzlaşmaya rağmen çatışmalar durmadı

Yemen’de, cuma günü BM aracılığıyla gerçekleşen görüşmeler sonucunda taraflar Halkların Geçiş Konseyi’ni oluşturma konusunda uzlaşmıştı.

BM adına arabuluculuk faaliyetleri yürüten Cemal Benomar, “Bu nihai bir anlaşma değil ancak daha kapsamlı bir anlaşmanın yolunu açan önemli bir gelişme” dedi.

Varılan anlaşmaya göre, Halkların Geçiş Konseyi oluşturulacak, Yemen’deki iki ayrı yasama organı geçiş sürecini idare etmek için birlikte çalışacaktı.

Anlaşmaya rağmen ülkenin farklı bölgelerinde çatışmalar sona ermedi. Aden ve Dali bölgelerindeki çatışmalarda 3 kişi hayatını kaybetti.

4 aydır başkentteler

Yemen'de İran destekli Şii Husiler, 4 aydan beri başkent Sana'yı elinde bulunduruyor. Hükümet ile başkente giren Husiler arasında 21 Eylül 2014'te "Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması" imzalanmıştı.

Yemen ordusu ile Husiler arasındaki çatışmalar ülkede karışıklık çıkarırken, diyalog görüşmelerinin kilit ismi Cumhurbaşkanı Hadi'nin özel kalem müdürü Ahmed Avad Bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla gerilim iyice tırmandı.

Husiler bunun ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırdı. Çatışmalarda 9 kişi öldü, 80 kişi yaralandı.

Cumhurbaşkanı Abdrabbu Mansur Hadi ve Başbakan Halit Bahhah’ın hükümeti, Husilerin ülkeyi silah baskısıyla otorite altında tutmasını protesto ederek eş zamanlı istifa ettiğini açıklamıştı.

Parlamento feshedildi

Husiler, Cuma günü parlamentoyu feshedip yerine 551 üyeden oluşan, ülkeyi yönetecek Geçici Ulusal Konsey'i kurduğunu ilan etmişti. Buna göre Konsey, 5 kişiden oluşan Başkanlık Konseyi'ni seçecek. Başkanlık Konseyi ise yeni cumhurbaşkanını belirleyecek.

Yemen’de eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih’in görevini bırakmak zorunda kaldığı 2011'deki ayaklanmanın ardından ülkede istikrar ve güvenlik sorunu sürüyor. Güneyde ayrılıkçı Güney Hareketi, Yemen ordusuyla çatışıyor. Kuzeyde ise İran'ın desteğini alan Şii Husiler ile Sünni aşiretler sık sık orduyla çatışıyor.

El Kaide ise güçlü olduğu birçok bölgede üslerini Yemen ordusuna kaptırıyor, buna karşın petrol ve doğalgaz borularına saldırarak orduyu operasyondan vazgeçirmeye çalışıyor. Hasar gören boruların tamiri güvenlik nedeniyle uzun süre alıyor; bu nedenle ülkede sık sık doğalgaz ve petrol arzında sorunlar yaşanıyor. Yemen'de açlık sınırında yaşayan insan sayısı ise 10 milyona yaklaşmış durumda.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;