Ortadoğu

Halep bombardıman altında

Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Suriye'nin Halep kentinde muhaliflerin denetiminde olan mahallelere düzenlediği hava saldırısında 10 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı. Rus desteğiyle ilerleyen rejim ise Ağustos 2013'ten beri Türkiye sınırına en yakın noktaya ulaştı.

Rus savaş uçakları, Halep'te muhaliflerin kontrolündeki Salihin, Kellese ve Huluk mahallesindeki yerleşim yerlerine hava saldırısı düzenledi. Bombardımanın ardından 10 kişi ölürken 20 kişi de yaralandı. 

Saldırıda yıkılan evlerin enkazından ölü ve yaralı çıkardıklarını kaydeden sivil savunma ekibi üyesi İbrahim Leys, Rus uçaklarının Kellese, Kafr Hamra mahallesi ile Anadan ilçesinde yerleşim yerlerine saldırdığını söyledi.

Rus hava desteğiyle Tel Rifat'a ilerleyen rejim ve Hizbullah milisleri ise Ağustos 2013'ten bu yana Türkiye sınırına en yakın noktaya ulaşmış durumda. Halep'teki en büyük silahlı muhalif gruplardan Liva Tevhid üyelerinden Abdurrahim el Nedcavi AFP'ye yaptığı açıklamada muhaliflerin zemin kaybettiğini belirtirken, "Tüm varlığımız tehdit altında. İlerliyorlar. Böylesi ağır bir hava bombardımanı karşısında kayıplarımızı azaltmak için çekilmekten başka çaremiz yok" dedi. 

Nubbul ve Zehra köylerindeki muhalif kuşatmayı kıran Suriye rejimi ile milisler, muhaliflerin can damarı niteliğindeki Azez-Halep koridorunu da kapatmış durumda. Rejim güçleri, Azez'den önce Türkiye'ye 20 kilometre uzaklıktaki stratejik Tel Rifat'a doğru ilerliyor. Bu hat üzerindeki Mayir ve Kefin beldeleri de rejimin eline geçti. 

Grafik: Suriye'de son 1 ayda sivil ölümleri.

350 bin kişi de Halep kent merkezinde kuşatma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, binlerce kişi sınıra kaçtı. 

Sınırın Suriye tarafında çadırlark kuruldu. İHH, bu bölgedeki Suriyelilere yardım dağıtıyor. Reuters'a konuşan İHH yetkilisi Burak Karacaoğlu kış şartlarından en acil ihtiyacın 'barınma' olduğunu vurgularken, "Geçen yıllarda 20'den fazla çocuk ve bebek donarak öldü. Bunun önüne geçebilmek için aarınma en acil ihtiyaç. Ekmek ihtiyacı da var" dedi. 

Kaynak: AA, Reuters, AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;