Suriye'de iç savaş

Halep’te bombardıman: 41 ölü

Suriye’nin Halep kent merkezinde ve kırsalında rejim ve Rusya'nın hava saldırıları devam ediyor. İnsani yardım konvoyunu de hedef alan bombardıman sonucunda toplam 41 kişi öldü.

Suriye’de muhaliflerin rejimin kuşatmasına karşı büyük operasyon başlattığı Halep kent merkezinde ve kırsalında Rus ve Esed ordusunun hava saldırıları devam ediyor. İnsani yardım konvoyunu de hedef alan bombardıman sonucunda toplam 41 kişi öldü.

Halep’in batı kırsalında bulunan Etarib bölgesinde bir insani yardım konvoyunun Rus bombardımanına hedef olması sonucunda 6 sivil öldü. Rusya, muhaliflerin denetiminde olan kentin doğu mahallelerini misket bombalarıyla vurdu.

Muhaliflerin Halep’in kuşatmasını kırmak için başlattıkları operasyon devam ediyor. Muhalifler kentin güneyindeki Ramuse ve Huveyz bölgelerini ele geçirdi. Bu bölgeler daha sonra Rusya ve rejim tarafından ağır bombardımanının hedefi oldu. Rejim bu bombardıman sonucunda kaybettiği bazı mevzileri yeniden geri aldı.

Muhaliflerin başlattıkları ‘Büyük Halep Savaşı’ adlı operasyonun temel hedefi, rejimin 17 Temmuz’a Halep’in muhalif bölgelerine uyguladığı kuşatmayı kırmak.

Halep, rejim ile muhalifler arasında bölünmüş durumda. Kentin batı bölgelerini kontrol eden rejim, 17 Temmuz’da muhaliflerin denetimindeki doğu bölgeleri kuşatma altına almıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;