Suriye'de iç savaş

Halep'te hava saldırıları

Halep'te muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde düzenlenen hava saldırıları sivilleri hedef aldı. En az 12 sivil öldü, 22 kişi de yaralandı.

AA'nın Halep'teki sivil savunma yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Rus savaş uçakları Tarik el-Bab semtini vurdu. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 12 sivil öldü, 22 kişi de yaralandı. Sivil savunma yetkilisi ayrıca çok sayıda binanın yıkıldığını ve hasar gördüğünü, bazılarında da yangın çıktığını aktardı.

Yaralılar ambulanslarla bölgedeki sahra hastanelerine kaldırıldı. AA'nın haberine göre Meşhed, Salahaddin, Bustan el-Kasr ile Ensari semtleri de Rus jetleri tarafından bombalandı.

Reuters'a bilgi veren Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise hava saldırılarını Esed rejimi uçaklarının gerçekleştirdiğini aktardı, Şam yakınlarında Duma'da muhalif kontrolündeki bölgeleri vurduğunu söyledi. Reuters, 13 sivilin öldüğünü, 22 sivilin de yaralandığını ifade etti.

''Halep ağır bombardıman altında''

Halep'teki yerel aktivistlerden Beha el-Halebi, Rus uçaklarının Halep'te muhalif bölgeleri yoğun bir şekilde bombaladığını söyledi.

Cuma günkü hava saldırılarında, AFP'ye göre en az 25 sivil ölmüş, 40 kişi de yaralanmıştı.

Cenevre'de Suriye için kalıcı barış görüşmelerindeki tıkanma ile 'geçici ve bölgesel ateşkes' kararına rağmen ihlâller sürüyor.

Kaynak: AA, Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;