Kürt sorunu

Hatip Dicle'ye tahliye

Kürt siyasetinin önemli isimlerinden KCK tutuklusu Dicle'nin, tutukluluk süresi göz önüne alınarak serbest kalmasına karar verildi. Dicle, onlarca arkadaşını geride bıraktığı için tahliyesine sevinemediğini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbakanı Fırat Anlı, Dicle'yi cezaevi önünde karşılayarak barış ödülü verdi. [Fotoğraf: AA]

2009'dan beri cezaevinde olan hatip dicle, tutukluluk süresi beş yılı geçen sanıkların salıverilmesini sağlayan yasadan yararlandı.

cezaevi çıkışında konuşan dicle, "saçları ağaran gençleri geride bırakarak çıktım. hiçbirinin kürt özgürlüğü için mücadele vermekten öte suçu bulunmuyor. aslında çok doluyum ancak ramazan barış ayıdır. hükümet son günlerde olumlu olmasını umduğumuz tarihsel bir adım atmıştır. sorumluluğumuzun bilincinde olan bir siyasetçi olarak atmosferi yumuşatma nezdinden, çok fazla bir şey deme gereksinimi duymuyorum” dedi.

dicle, onlarca arkadaşını cezaevinde tutuklu bırakarak çıktığı için, tahliye olduğuna sevinemediğini şu sözlerle ifade etti:

"on binlerce insanımız mağdur oldu. siyasetçi, gazeteci ve düşünce adamı cezaevlerine dolduruldu. çok olağanüstü bir dönem geçirdik. aslında bu tarihe yabancı değiliz. şeyh sait hareketinden beri kürt aydınları hep siyasi soykırımlarla karşılaştılar. 1990 yıllarından kürtler özgürlükleri için mücadele ederken, faili meçhul cinayetlere tabi tutulduk. 17 bin insan sokak ortasında öldürüldü. hala bunların failleri meçhuldür. aradan 20 yıl geçtikten sonra ise kürt siyasetçileri kafalarına silah tutarak değil ama siyasi soykırımla cezaevlerine dolduruldu. dileriz ki bu son olsun."

dicle, hükumetin demokratik siyasetin önünü açması gerektiğine vurgu yaparak, "bugüne kadar halkın, demokrasinin ve türkiye toplumunun aydınlık günlerinin hizmetinde olduğumuz gibi bundan sonra da böyle davranacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır" diye konuştu.

açıklamanın ardından diyarbakır büyükşehir eş belediye başkanı fırat anlı, diyarbakır tabipler odası'nın 2014 barış, dostluk ve demokrasi ödülünü dicle'ye takdim etti.

tahliye haberi önce twitter'da

haberi önce adalet bakanlığı yüksek müşaviri adnan boynukara twitter hesabından, "diyarbakır ilgili ağır ceza mahkemesi hatip dicle için tahliye kararı vermiş ve tahliye işlemleri başlatılmış" mesajıyla duyurdu.

halkların demokratik partisi (hdp) grup başkan vekili pervin buldan da yine twitter hesabından tahliye kararını paylaştı.

hatip dicle, 2009’daki pkk'nın çatı örgütü kck operasyonları ile tutuklanmıştı. 2011 seçimlerinde emek, özgürlük ve demokrasi bloku tarafından cezaevinden diyarbakır milletvekili gösterilen dicle, yaklaşık 86 bin oy alarak bağımsız milletvekili seçildi. seçimlerde aday olabilen dicle'nin vekilliği yüksek seçim kurulu tarafından iptal edilmişti.

hatip dicle, iç hukuk yollarının kapalı olması nedeniyle türkiye aleyhine avrupa insan hakları mahkemesi'ne (aihm) açtığı birçok davayı kazanmıştı.

dep davasından da hapis yattı

hatip dicle, 1991'de sosyal demokrat halkçı parti (shp) - halkın emek partisi (hep) seçim ittifakıyla diyarbakır'dan milletvekili seçilmişti. leyla zana’nın yemin töreninde kürsüden kürtçe sarfettiği "bu yemini türk ve kürt halklarının kardeşliği adına ediyorum" sözlerinden önce dicle de "ben ve arkadaşlarım bu yemini anayasa'nın baskısı altında okuyoruz" sözleriyle protestolara maruz kalmıştı.

dicle, anayasa mahkemesi’nce "bölücülük" yaptığı gerekçesiyle kapatılan hep’e alternatif olarak kurulan demokrasi partisi'nin (dep) 1994'te genel başkanlığını yapmıştı.

2 mart 1994'te dep milletvekilleri hatip dicle, orhan doğan, leyla zana, ahmet türk, sırrı sakık ve şırnak bağımsız milletvekili mahmut alınak'ın dokunulmazlıkları kaldırılmıştı. aynı gün tbmm'den çıkan hatip dicle ve orhan doğan gözaltına alınmış ve sonrasında tutuklanmıştı. dicle, 10 yılını cezaevinde geçirdi.

2004'te cezaevinden çıkan hatip dicle, artık siyasi yasaklıydı. anayasa mahkemesi tarafından parti üyeliği de düşürülen dicle, demokratik toplum kongresi'nin (dtk) kurulmasına öncülük etti. kongrenin eşbaşkanı oldu.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;