HDP

HDP Meclis çalışmalarını durduruyor

Halkların Demokratik Partisi, Meclis çalışmalarını durdurma kararı aldı. Başbakan Yıldırım, "Yol yakınken bu yanlıştan dönün" dedi ve "Siz milli iradeyi tanımazsanız, millet de sizi tanımaz" diye konuştu.

Konular: Türkiye, HDP, TBMM
[Fotoğraf: DHA]

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile 7 milletvekilinin tutuklanmasından sonra iki gündür Diyarbakır'da toplantı yapan HDP Meclis Grubu ve MYK aldığı kararları açıkladı.

Parti yönetimi, TBMM çalışmalarını durdurma kararı aldı. Yani HDP, Genel Kurul'a ve komisyonlardaki çalışmalara katılmayacak.

Diyarbakır İl Başkanlığı önünde parti açıklamasını kamuoyuna aktaran HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, "Yasama organındaki faaliyetlerimizi durdurma kararı verdik. Halkımızla hergün birlikte olacağız" dedi.

HDP'den yazılı olarak da duyurulan açıklamadaki ifadeler şöyle:

"Meclis Grubumuz ve Merkez Yürütme Kurulumuz ile birlikte yaptığımız tartışmalar sonucunda, demokratik siyaset tarihimizin bu en kapsamlı ve karanlık saldırısı karşısında, yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya ve bir kez daha halklarımızla buluşmaya karar verdik.

Önümüzdeki günlerde ev ev, mahalle mahalle, köy köy, ilçe ilçe, il il dolaşarak halkımızın şikâyet ve önerilerini dinleyeceğiz. Bileşenlerimizle, bütün ittifak güçlerimizle, kurum ve kuruluşlarımızla, demokrasi, barış ve emek güçleriyle, sivil toplum örgütleriyle, sendika ve meslek birlikleriyle, inanç gruplarıyla, kadın, gençlik, çevre ve ekoloji hareketleriyle tartışarak önerilerini alacağız.

Tüm bu istişarelerin sonunda, yapılan önerileri değerlendirerek sonuçları kamuoyu ile paylaşacağız. Sadece paylaşmakla kalmayacak, ortaya çıkan öneriler doğrultusunda geleceği birlikte örmek için adımlar atacağız."

Açıklamanın başında, 4 Kasım'da Diyarbakır'da düzenlenen bombalı saldırı da kınandı.

Başbakan'dan tepki

[Fotoğraf: AA]

Bayburt'taki toplu açılış ve temel atma töreninde konuyla ilgili konuşan Başbakan Binali Yıldırım ise, şunları söyledi:

"Yol yakınken bu yanlıştan dönün, gelin Meclis'e ne diyecekseniz her şeyi söyleyin. Mesele konuşmak değil, mesele fikrini ifade etmek değil, mesele siyaseti kalkan olarak teröre karşı kullanmaktır. Hiçbir siyasetçi konumunu kullanarak teröre kalkan olamaz, terörle iç içe olamaz. Terör faaliyetlerinin içine giremez."

"Milletin vekaletini alanlar, millete hizmet için Meclis'e gidecekler, Meclis'te milletin verdiği görevleri yapacaklar. 'Ben gitmiyorum Meclis'e' dediğiniz zaman millete saygısızlık yaparsınız, millete hakaret etmiş olursunuz. Meclis'e gitmezseniz, millet de size seçimlerde gereğini yapar. Siz milli iradeyi tanımazsanız, millet de sizi tanımaz."

"Türkiye hukuk devleti. Hukuk herkes için lâzım, herkes hukukun önünde eşit. Hiç kimsenin hukuk üzerinde bir geçiş hakkı yok. O halde çağrılınca kuzu kuzu gidip ifadeni vereceksin, yoksa olanlara da şikâyet etmeyeceksin."

"Nasıl durduracaklar?"

[Fotoğraf: AA]

HDP'nin kararına hükümetten ilk tepki ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'den geldi. Zonguldak'ta gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Bakan Özhaseki, şunları söyledi:

"Nasıl durduracaklarmış merak ettim. Meclis çalışır, biz gideriz, görevimizi yaparız, yasal faaliyetimizi yürütürüz. Zaten çirkinleştirmek adına yapmadık oyun bırakmıyorlar. Bir milletvekili olarak Meclis'e ilk gittiğimde şaşırdım, sonra da utandım. Bir yasa maddesini görüşmek için bir kere 3-4 saat orada adeta horoz dövüşü yapıyorsunuz.  Gündem dışı konuşmalar, önergeler, maddeye geçemiyorsunuz bile. 4 saat sataşmalarla, kavgalarla, laf yarıştırarak milleti meşgul ediyorlar. Bu zaten Meclis'i durdurmak. Bir günde bir kanun maddesini zor geçirir hâle geldik. Bunun dışında yapacakları birşey de yok zaten. O çirkinliklerin hepsini zaten şu anda icra ediyorlar. Millet de bunları görüyor ve kınıyor."

Kaynak: Al Jazeera, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;